a

Kripto Para Dünyası – Coin-net Röportaj Köşesi – Dr. Ali Osman Çıbıkdiken – TrueFeedBackChain

Veri toplama ve analiz platformu olan TrueFeedBackChain (TFB) baş yönetici Dr. Ali Osman Çıbıkdiken ile TrueFeedBackChain, kripto paralar ve blockchain hakkında yaptığımız röportaj’ı sizler için derledik;

Bitcoin in son dönemlerdeki yükselişi için ne düşünüyorsunuz ? Blokchain teknolojisinin anlaşılması mı yoksa bir fomo mu?

2020 yılı insanlık tarihinin görebileceği en büyük felaketlerden biri olan küresel bir salgın ile geçti. Çin’in Wuhan eyaletinden başlayan ve tüm dünyayı saran Covid-19 virüsü her yaştan insanın hayatını ciddi anlamda sarstı. Sağlık, eğitim, ekonomi gibi alanlarda yepyeni bir döneme girildi.

Pandeminin yaşam biçimimizi değiştirdiği noktada, dijital teknolojiler yardımımıza koştu. Bu gelişmelerin yaşandığı bir anda, insanlar dijital para, mobil ödeme gibi kavramları hızlıca hayatının içinde buldu.

Tam bu süreçler içerisinde Bitcoin ve arkasındaki blockchain teknolojisi daha fazla konuşulur oldu. Alışılmış finansal yatırım araçları içerisinde ekonomik durgunluk içinde alternatif bir yatırım aracı olarak değer görmeye başladı. Yükselişin arkasında bu ilginin olduğunu söylemek çok da yanlış olmayacaktır.

İşlem hacmindeki ve kullanıcı sayısındaki artış bu ilginin daha da artacağına işaret etmektedir. Çin’in virüsle mücadelesinde başarılı olmasının altında yatan sebeplerden birinin de mobil ödeme sistemleri olduğu bilindiğinden, kullanım açısından blockchainin hızla hayatımıza girebileceğini bize göstermektedir.

Ülkemizin kriptoya olan ilgisi her geçen gün yükseliyor. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Yeni teknolojilere hızlı adapte olan ve hayatında hemen kullanmaya başlayan bir halkımız var. Bitcoinin yükselişi ile birlikte herkes kripto para nedir, cüzdan nasıl oluşturulur, borsaya nasıl kayıt olunur, merak ediyor ve kriptopara dünyasına girmeye çalışıyor.

Kendi bütçesine göre bir kripto varlığa yatırım yapmaya çalışıyor. Bunun artarak devam edeceğini düşünüyorum. Sosyal medyada takip edilen hesaplar, Youtube’da izlenilen videolar, online kurslarda verilen bilgiler  yatırımcı sayısının artmasına katkı sağlamaktadır. 

Pasif gelir elde etmek isteyen kişiler yerli ve yabancı borsalarda hesap açmaktadır. Bunların etkisi ile küçük-büyük farklı miktarlarda yatırım yapanların sayısı giderek artacaktır.

2021 de kriptoyu neler bekliyor ?

Pandemi ile yaşadığımız süreç nedeniyle online dünyada daha çok vakit geçirmemiz nedeniyle 2021 yılında da blokzincir teknolojisine ve kripto yatırımlara ilgi artacaktır. Bitcoin’in fiyat hareketinin alt coinlerin fiyat hareketine de yansıyacağı öngörülmektedir.

Boğa dönemi içerisinde olacağımız hissi ile yeni yatırımcılar kripto finans dünyasına girmeye devam edecektir. Bu da hacimleri artıracağı için hareketli günlerin bizi bekleyeceğine işaret ediyor. Defi ile geçen 2020 yılının ardından, farklı finansal konseptlerin de gelebileceği bir yıl bizi bekliyor.

TrueFeedBackChain nedir ? TrueFeedBackChain uygulamasıyla nasıl kazanç elde edilir ?

TrueFeedBackChain blockchain tabanlı bir veri toplama ve analiz platformudur. Kullanıcıların anonim kaldığı ve farklı özellikler sayesinde TFB tokeni kazanabilecekleri bir uygulaması bulunmaktadır.

Anket, görev, etkinlik, haber, reklam ve oyun özellikleri ile kullanıcılar verilerini paylaşmakta ve bunun karşılığında TFB ödülü almaktadır. Veriyi kazanca dönüştüren yeni konsepti ile dijital pazarlama alanında bir oyuncu olmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Şirket, kişi ya da kuruluşlar anket ve görev yayınlayıp daha sonra platformdan elde ettikleri bilgilerle reklam, etkinlik, haber, oyun gibi özellikleri kullanarak hedef kullanıcı kitlesi ile uygulama üzerinden etkileşimde kalmaya devam edebilmektedir. 

Kullanıcılar kazandıkları TrueFeedBackChain (TFB) token ödüllerini borsalarda paraya dönüştürülebilir ya da yine uygulama üzerinden farklı ürünlerle (hediye kuponu, kitap, online eğitimler vb) takas edebilmektedir. TFB tokeni 5 borsada (Bithumb Global, Uniswap, Hotbit, Idex, Nominex) listelenmiştir ve ETH ile USDT paritelerinde işlem görmektedir.

TrueFeedBackChain, mevcut yapısı ile ödüllendirmeyi geleneksel finansal araçlar (banka, ödeme kartı vb) yerine TFB token ile yaparak kullanıcılarının anonim kalmasını sağlamaktadır. 

2021 yılında on-chain olarak veriyi kaydetmeyi ve kaydedilen veriye karşılık belirlenen ödülü otomatik olarak kullanıcıya ulaştırmayı garanti eden bir yapı blockchain ağı üzerinde kullanılabilecek şekilde teknolojiler çalışmalar yürütülmesi planlanmaktadır.

TrueFeedBackChain blokchain teknolojisiyle kişilerin anonim kalmasını sağlayarak katılımcıların kazanç elde etmesini sağlıyor. Peki kişilerin yaptığı paylaşımlar ve anketlere verdiği cevaplar ne gibi fayda veya Avantajlar sağlayacak ?

TrueFeedBackChain, kişisel bilgileri toplamadığı için, uygulama üzerindeki çeşitli özellikleri kullanarak verisini paylaşan kullanıcıların profilleri üzerinden işlem gerçekleştirmektedir. Örneğin alışveriş alışkanlıkları hakkında yapılan bir anketteki sorulara verilen cevaplar, hayvanlarla ilgili başka bir anketin sonuçları ile birlikte kullanılabilir.

Bu iki anketin sonucu birlikte değerlendirildiğinde, evcil hayvanlarla ilgili bir ürünün TrueFeedBackChain uygulamasında reklamda hedef kitle için kullanılması mümkün hale gelebilir. Oyunda vakit geçiren bir kullanıcının profiline göre hangi saatte hangi içerikle reklam gösterilmesinin uygun olduğu yine platform üzerinde belirlenebilir.

Kişinin profiline göre alışveriş listesindeki ürünlerin listesi değişebilir. Düzenlediği bir etkinliği (konferans, ders, canlı yayın, kayıtlı yayın vb) Truefeedbackchain uygulaması ile değerlendiren etkinlik sahibine, katılımcı kitlesinin diğer verileri ile eşleştirilebilir. Örneğin, “etkinliğe katılanların ne kadarının gelir seviyesi 5000 TL ve üstüdür” gibi bir hedef kitle belirlemesi yapılabilir.

Bütün bu veri döngüsü içinde şirketin ihtiyacı duyacağı verilere ulaşması için TFB token kullanmak zorundadır. Verisini paylaşan kullanıcılar ise ekosistem içerisinde TrueFeedBackChain TFB tokenlerinden ödül kazanabilmektedir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.