a
coinnet

Kripto Paralar Neden Düştü? Ani Çöküşün Arkasındaki Nedenler

coinnet
coinnet

Kripto paralar satışlarıyla ön plana çıktı. Piyasa son 24 saatte keskin bir düşüşe tanık oldu. Bitcoin, Ethereum, Solana, XRP, DOGE ve diğerleri gibi büyük kriptolar son kazançlarının çoğunu kaybetti.

Kripto para sektörü dün ve bugün keskin bir düşüşe tanık oldu. Diğerleri arasında Bitcoin, ETH, BNB, SOL, XRP ve DOGE gibi büyük kriptolar bir geri çekilmeye dikkat çekti. Bu arada, bu haftanın başlarından itibaren duyarlılıktaki ani değişiklik, kripto pazarında satışın arkasındaki potansiyel neden üzerine tartışmalara yol açtı.

Kripto Paralar Neden Düştü?

Bu hafta kripto fiyatlarındaki son artışların tanık olduğu gibi, piyasa duyarlılığı son zamanlarda yükselişte kaldı. Bununla birlikte, hafta boyunca kaydedilen olumlu ivmeye rağmen, Cuma gününe kadar değişmiş ve büyük bir kripto piyasası satışını tetiklemiş gibi görünüyor.

Bu arada, piyasadaki panik ABD’den hemen sonra başladı. Çalışma Bakanlığı tarafından 7 Haziran Cuma günü iş verilerinin açıklanması kripto paralar üzerinde baskı kurdu. En son işgücü piyasası raporu, ABD’nin Mayıs ayında 272.000 iş eklediğini, bir önceki aya ve piyasa tahminlerine göre büyük bir artış olduğunu gösterdi.

İşsizlik oranı da Nisan ayındaki %3,9’dan geçen ay %4’e yükselmiş olsa da, güçlü tarım dışı bordro verileri yatırımcıların duyarlılığına ağırlık verdi. Bağlam için, güçlü tarım dışı bordro verileri, ABD’nin potansiyel bir faiz indirimi konusundaki umutları azalttı. Bu durumlar kripto piyasasını ve daha geniş finans sektöründe endişelere yol açtı.

Buna ek olarak, önde gelen meme hissesi GameStop’un (GME) 175 milyon dolarlık hisse satma kararı, daha geniş pazarda da endişelere yol açtı. GME hissesi 7 Haziran Cuma günü yaklaşık %40 düşüşle kapandı. Bunu takiben, GME, DOGE, SHIB ve diğerleri gibi önde gelen meme coinler daha keskin bir düşüşe tanık oldu.

Tasfiyeler Büyük Ölçüde Arttı

Kripto paralar ani düşüşle vadeli tarafta büyük bir tasfiyelere yol açtı. CoinGlass verilerine göre, son 24 saatte toplam 147.330 yatırımcı tasfiye edildi. Toplam zarar 411,25 milyon dolar oldu.

Özellikle, en önemli tek tasfiye, 5,20 milyon dolar değerinde bir ETH-USD-SWAP içeren OKX’te gerçekleşti. Bu tasfiye, hızlı fiyat dalgalanmalarının ortasında devam eden piyasa türbülansını ve traderlar için ilişkili riskleri vurgulamaktadır.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.