MetaMask Cüzdanlarına Olası Saldırılar için Uyarı Yapıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Kripto para birimleri kullanıcılarının büyük çoğunluğu daha önce MetaMask cüzdanları ile karşılaşmışlardır. Fakat bu popüler kripto para cüzdanı ekibi kullanıcılarına bir uyarıda bulundu. Yeni türeyen bir siber korsan grubunun değişik biçimlerde saldırı gerçekleştirdiğini ve kullanıcıların bu tuzaklara düşmemesi gerektiği konusunda bir uyarı yaptı.

Yeni Nesil Dolandırıcılık

MetaMask cüzdanları genellikle Ethereum tabanlı altyapılara odaklanan bir projedir. 3 Mayıs 2021 itibariyle bu popüler proje, kullanıcılarına Twitter üzerinden bir mesaj yayımladı. Mesaj, yeni bir sahtekarlık konusunda uyarı içeriyordu. Aslında bu işlemin kolayca yapıldığını, yalnızca tuzağa düşmemek gerektiğinin altını çizdi. Tuzak şu şekilde çalışıyor:

  • Öncelikle sisteme giriş yapmak istediğinizde kimlik avı botu olarak adlandırılan bir yazılım sizi karşılayacak.
  • Bu bot, sizi “anında destek” portalına yönlendirmeye çalışacaktır.
  • Bu yönlendirmeyi takip ettiğinizde Google Dokümanlar sayfası açılacaktır. Sayfa içerisinde size bilgilerinizin doldurulması istenir.
  • Doldurulan bilgiler arasında kurtarma parolanız gibi gerçekçi sorular sorulmaktadır.

MetaMask ekibi tarafından yapılan açıklamada, Google tabanlı herhangi bir destek sistemine sahip olmadıklarını belirtti. Yani Cüzdana giriş yapılmak istenirken herhangi bir hata ile karşılaşıldığında; “GOOGLE İLE ÇÖZÜME YÖNLENDİRİLİYORSANIZ BU YANLIŞTIR. SİBER SALDIRIYA UĞRAYABİLİRSİNİZ.”

Uyarılara Rağmen Çok Sayıda Mağdur Oluştu

MetaMask ekibi uzun bir süredir bu konu hakkında birçok duyuru yayımlıyor. Henüz bir çözüme ulaşamamış olmalarından dolayı kullanıcıların bu olaya dikkat etmelerini bekliyor. Tüm bu duyurulara rağmen çok sayıda mağdurun olduğu da tespit edildi. Özellikle bir Twitter kullanıcısının isyanı çok fazla dikkat çekti: “Yani ben tüm token’larımı geri alamayacağımı varsayıyorum öyle mi? Bu yüzden dün birçok insan soyuldu diye mi düşünmeliyim?”

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

Yorum Yaz

isimFiyatGrafik (7gün)
bitcoin
Bitcoin (BTC)
$58,134.00
ethereum
Ethereum (ETH)
$2,080.07
binancecoin
Binance Coin (BNB)
$408.18
ripple
XRP (XRP)
$1.02
tether
Tether (USDT)
$0.998