a
NFT
coinnet
coinnet

Pendle, tokenize getiri varlıklarının ticaretini, getiri çiftçiliğini ve likidite sağlanmasını sağlayan merkezi olmayan bir finans protokolüdür. Diğer altcoinlere göre daha yeni çıkışı yapan kripto para birimi, projesiyle dikkat çekti. Bu da diğer majör altcoinlerle yarışmasını sağladı. Peki Penddle nedir? Projenin çalışma mekanizması nasıl? Öne çıkan özellikleri nelerdir?

Pendle Nedir?

Pendle, kullanıcılara ticaret, getiri çiftliği (havuzu) ve tokenize getiri varlıklarının likidite sağlanması için basit ve sezgisel bir platform sağlamayı amaçlıyor. Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir finans (DeFi) protokolüdür. Başka bir deyişle, kullanıcıların ödül karşılığında varlıklarını likidite havuzlarına ödünç verdikleri verim çiftçiliğine katılarak kripto para birimi varlıklarından faiz kazanmalarını sağlar.

Protokol, kullanıcıların bu tokenize edilmiş getirileri takas etmelerine ve fiyatlandırmalarına izin verir. Daha geniş pazar için daha erişilebilir ve şeffaf hale getirmesi bakımından benzersizdir. Pendle protokolünün yerel tokeni yine aynı ismi taşır.

Kripto Para Çıkış Tarihi

Pendle, Haziran 2021’de, getiri üreten belirteçlerin bir araya getirilmesini ve DeFi platformlarında getiri pazarlarının oluşturulmasını teşvik eden bir getiri toplama protokolü olarak başlatıldı. Bu belirteçlerin sahiplerinin onları YT ve OT’ye basmasına izin verir. 

Getiri üreten token sahipleri, getiri haklarını (Mint + Sell YT) satarak karlarını kilitlemelerine ve peşin nakit almalarına olanak tanır. 

Eylül 2021’de kripto para, Mechanism Capital tarafından yönetilen ve diğer önde gelen risk sermayesi şirketlerinin katılımıyla bir finansman turunda 3,5 milyon dolar topladı. Fonlar, protokolü daha da geliştirmek ve kullanıcı tabanını genişletmek için kullanıldı. Bunu, çok yardımcı havuzlar ve geliştirilmiş bir kullanıcı arayüzü gibi birkaç yeni özellik sunan Pendle V2’nin Ekim 2021’de piyasaya sürüldü.

Pendle Nasıl Çalışır?

Platform, kullanıcıların kripto para birimini likidite havuzlarına yatırarak oluşturulan tokenize getiri varlıkları üzerinden ticaret yapmasına izin verir. Bu sayede getiri elde etmesine izin vererek çalışır. Tokenize getiriler daha sonra platformda takas edilebilir ve fiyatlandırılabilir. Bu da verim çiftçiliği için daha şeffaf ve erişilebilir bir pazar yaratır. 

Kullanıcılar ayrıca tokenlerini platformda stake ederek ek ödüller kazanabilirler. Pendle’da verim çiftçiliği süreci, kripto para birimini bir likidite havuzuna yatırmayı ve karşılığında havuzun getirisinin bir kısmını temsil eden tokenleri almayı içerir.

Platformun Öne Çıkan Özellikleri

Platformun güvenliğini ve şeffaflığını sağlamak için Pendle, verim çiftçiliği ve likidite sağlama sürecini otomatikleştirmek için akıllı sözleşmeler kullanır. Bu sözleşmeler, amaçlandığı gibi çalıştıklarından ve kullanıcı fonlarının güvende olduğundan emin olmak için düzenli olarak denetlenir.

Kullanıcı Arayüzü

Pendle’ın kullanıcı arayüzü sezgisel ve kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu da kullanıcıların getiri çiftçiliği, likidite sağlama, ticaret ve staking’e katılmalarını kolaylaştırır. Platformun arayüzüne bir web tarayıcısı aracılığıyla erişilebilir. Kullanıcılar kripto para varlıklarını ve işlemlerini yönetmek için cüzdanlarını platforma bağlayabilirler.

Ortaklıklar

Pendle, erişimini genişletmek ve kullanıcılara getiri tarımı ve likidite sağlanması için daha fazla seçenek sunmak için diğer önde gelen DeFi protokolleriyle ortaklıklar kurdu. Örneğin, platform, Aave’nin faiz oranlarına dayalı tokenize getiri varlıkları oluşturmak için en büyük DeFi borç verme protokollerinden biri ile ortaklık kurdu. 

Güvenlik

Pendle güvenliği çok ciddiye alır. Kullanıcı fonlarının ve verilerinin güvenliğini sağlamak için çeşitli önlemler uygulamıştır. Platform, bütünlüklerini ve güvenilirliklerini sağlamak için önde gelen blok zinciri güvenlik firmaları tarafından denetlenen işlemleri yürütmek ve kullanıcı verilerini depolamak için akıllı sözleşmeler kullanır. 

Ek olarak Pendle, kullanıcı verilerini korumak ve yetkisiz erişimi önlemek için endüstri standardı şifreleme ve güvenlik protokollerini kullanır.

PENDLE Token Nedir?

Token, Pendle protokolünün yerel yardımcı program birimidir. Platformun ekosisteminde likidite, stake ödülleri ve yönetişim katılımı da dahil olmak üzere birçok önemli işleve hizmet eder. PENDLE, bir dizi popüler merkezi olmayan borsada satın alınabilen, satılabilen ve alınıp satılabilen bir ERC-20 tokenidir.

PENDLE tokenlerin temel işlevlerinden biri, protokolün havuzlarına likidite sağlamaktır. Pendle havuzlarına likidite sağlayan kullanıcılar, ek ödüller kazanmak için stake edilebilen token ile ödüllendirilir. Buna ek olarak, PENDLE tokenleri platform içinde işlem ücretlerini ödemek için kullanılır. Bu da ağın güvenli ve verimli kalmasını sağlamaya yardımcı olur.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.