a
NFT

Kripto Hisseleri, Bitcoin ETF’inin Ardından Tekrar Yükselişte

coinnet
coinnet

Kripto hisseleri yine iyi görünüyor. ABD’deki halka açık en büyük Bitcoin madencilik firması olan Marathon Digital Holdings, yalnızca bugün %20’lik bir artış gördü. Diğer Bitcoin madencilik şirketleri de iyi gidiyor. Riot %13 değer kazandı.

Bitcoin maksimalisti Michael Saylor liderliğindeki ve önemli Bitcoin yatırımlarıyla tanınan MicroStrategy, hisse senedi değerinde %14’lük bir artış yaşadı. Bu arada, kripto borsası Coinbase %8 arttı.

Kripto Hisseleri, Bitcoin ETF Sonrası Toplanıyor

Kripto hisseleri, ETF sonrasında çabuk toparlanma gösterdi. Ancak Bitcoin ETF onayı ile beraber şirket hisselerinde düşüş oldu. Wall Street’in 10 Bitcoin spot borsa yatırım fonu başlattığı sırada düştü.

Maraton %50 düştü, Coinbase ve MicroStrategy %38 düştü. Yıllardır, yatırımcılar bu hisse senetlerini Bitcoin vadeli işlem ETF’lerini kullanmadan önce alım yapabiliyordu. 

Maple Finance ve North Rock Digital’den analistler Ocak ayında yaptığı açıklamada, spot Bitcoin ETF’lerin gelişinin, yatırımcıların “bu ideal olmayan enstrümanlardan uzaklaşıp başlangıçta istedikleri spot Bitcoin’e dönmelerini” mümkün kıldığını söyledi.

Şimdi, bir geri dönüş yapıyor gibi görünüyorlar. Yatırımcılar bunun uzun vadeli olup olmadığı konusunda bölünmüş durumdalar. Compass Point Research’ün kıdemli araştırma analisti Chase White, DL News’e verdiği demeçte,

ETF’ler onaylandığından beri yatırımcılar arasında büyük bir tartışma oldu. Bir düzeyde, beklenen bir şey var. Ancak şirketler hala nakit akışları üretiyor (ya da en azından amaç bu) ve bu nakit akışları hala değerli. 

Bitcoin’den Sonra Toplanma

Borsa bu yıl yükselerek hisse senetlerinin artışı tanıklık etti. Hisse senetleri ve kripto dahil olmak üzere diğer riskli varlıkların madenciliğine yardımcı oldu. S&P 500 bu yıl yaklaşık %5 artarak rekor seviyeye yükseldi. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq neredeyse %7 arttı. Kripto hisseleri de bu zaman diliminde arttı.

Diğer yandan Bitcoin, Ocak ayının başlarından itibaren ETF liderliğindeki kayıpları geri aldı ve bugüne kadar yaklaşık %3,5 arttı. Chardan’daki yıkıcı teknoloji öz sermaye araştırması genel müdürü Brian Dobson DL News’e verdiği demeçte, “Bitcoin’in devam eden pozitif fiyat ivmesine yanıt olarak Bitcoin madenciliği hisseleri toparlanıyor” açıklamasında bulundu.

Madenciler, psikolojik olarak önemli olan 45.000 dolarlık seviyenin üzerine çıkan Bitcoin’in fiyatını yakaladı. Coinbase ve MicroStrategy de bu ilerleyişi hisse tarafında sürdürüyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.