a

Singapur, Dijital Para Birimi Çalışmalarına Başladı!

Kripto para sektörü ile rekabet etmek isteyen birçok ülke, Merkez Bankası Dijital Para Birimi(CBDC) oluşturma çabalarına hız kazandırdı. Singapur Para Otoritesi, CBDC oluşturmalarına yardımcı olması için 15 şirketi listeye aldı.

Kripto para sektörü ile rekabet etmek isteyen birçok ülke, Merkez Bankası Dijital Para Birimi(CBDC) oluşturma çabalarına hız kazandırdı. Singapur Para Otoritesi, CBDC oluşturmalarına yardımcı olması için 15 şirketi listeye aldı.

Kripto para konusunda yeniliklere uyum sağlamasıyla bilinen Singapur, bu defa Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) çalışmaları ile gündeme geldi. Singapur’un CBDC konusunda birlikte çalışacakları 15 finalist arasında Barbados, Almanya, İsviçre, Avustralya ve Fransa’dan birer şirket yer alıyor. Ayrıca ABD’den dört şirket ve Singapur’dan altı şirket var. CBDC yarışmasının ilk üç finalistinden her biri 50.000 dolar kazanacak. Şirketler, ayrıca CBDC tasarımını 8-12 Kasım’da gerçekleşmesi planlanan Singapur FinTech Festivali’nde sunma şansı elde edecek. Bunun yanında dijital para birimi için başvuran 15 finalistin her biri 200.000 dolar hibe fonu başvurusu aldı. Merkez bankasının bildirimine göre, Global CBDC yarışması için 15 finalist, 50 ülkeden 300’den fazla başvuru arasından seçildi. Finalistler arasında ANZ Banking Group Limited, Citibank NA’nın Singapur şubesi, Extolabs LLC, HSBC Bank (Singapur) gibi şirketler yer alıyor.

Bunun yanında Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), Avustralya, Malezya, Singapur ve Güney Afrika merkez bankaları arasında merkezi dijital para (CBDC) kullanımını test edecek. Dunbar Projesi ile dijital paralarla uluslararası ödemelerin yapılması için ortak bir platform geliştirilmesi hedefleniyor. BIS İnovasyon Merkezi Singapur Genel Müdürü Andrew McCormack, “Çoklu CBDC’ler üzerindeki çalışmalarımız bir sonraki aşama için zemin oluşturuyor ve küresel ödeme bağlantılarını kuruyor“ ifadelerini kullandı.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi Twitter ve Instagram’dan takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.