a

Bitmain, Bitcoin Madencilik Makinesi Satışlarını Durdurdu

Çin’in kripto para sektörüne yönelik baskıları şirket satışlarına da yansıyor. Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik makineleri üreticisi Bitmain, Çin’in endüstri üzerindeki baskısının ardından makine satışlarını küresel olarak durdurduğunu açıkladı. Şirket, yerel fiyatları desteklemeyi hedefleyerek, dünya çapında satışlarını askıya alıyor.

Bloomberg’in aktarımına göre Bitmain, madencilik makinelerinde yaşanan %75 seviyesinde fiyat düşüşünün ardından ekipman satışını durduruyor. Bu hamlenin farklı faktörlerin etkisiyle gerçekleştiği söylense de Çin kısıtlamalarının ortasında yaşanması dikkat çekiyor. Çinli gazeteci Colin Wu, Bitcoin madencilerinin makinelerini kapatmasıyla birlikte bu kullanılmış makineleri ikinci el olarak sattıklarını ve bunun da Bitmain’in satışlarını etkilediğini bildirdi. Bitmain’in Çin’deki yerel madencilere gönderdiği açıklamada satışların yeniden başlayacağına dair bilgi verilmedi.

Çin’in baskılarının ve Sichuan eyaletinde 26 kripto para madenciliğinin kapatılması ile birçok madenci bölgeden uzaklaşıyor. Geçtiğimiz günlerde Çinli madencilik firması Bit Mining de madencilik ekipmanlarını Kazakistan’a taşıdığını duyurmuştu. Bitcoin madenciliği ekipman satışlarının ertelenmesinin, sektörden ayrılan madencilerin makinelerini daha iyi ücretlerle satabilmesine yardımcı olacağına inanılıyor. Bunun yanında azalan arzın, uzun vadede fiyatları yükseltmesi ile Bitmain’e fayda sağlayabileceği ifade ediliyor.

Bitcoin madenciliği kullandığı yüksek miktarda enerji sebebiyle hükümetlerin çevresel endişeleriyle karşılaşıyor. Çin, kripto para madenciliğinin yaklaşık üçte ikisini oluşturuyor. Ülkenin sektöre yönelik baskıları göz önüne alındığında, yaptırımlar tüm dünyadaki kripto para madencileri için endişe verici bir hal alıyor.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.