a

Çinli Bitcoin Madencilik Şirketi Kazakistan’a Taşınıyor

Çin’in kısıtlamalarının ardından Bitcoin madencilik şirketleri hareketlenmeye başlıyor. BTC.com madencilik havuzunun sahibi Bitcoin madencilik şirketi BIT Mining, bugün üç grup Bitcoin madencilik makinesinden ilkini Çin’den Kazakistan’a başarıyla taşıdığını duyurdu. Şirket, 1 Temmuz 2021’e kadar Kazakistan’a toplam 2.600 madencilik kulesi aktarmayı planlıyor.

Çin hükümeti geçtiğimiz günlerde Sichuan bölgesinde yer alan 26 kripto para madencisine tedarik edilen enerjinin kesileceği yönünde uyarıda bulunmuştu. Bu 26 madencinin arasında, BIT Mining’e bağlı Ganzi Changhe Hydropower Consumption Service adlı şirket de yer alıyordu. Çin’in elektrik kesintisi yaptırımına karşılık BIT Mining operasyonlarını Çin’den Kazakistan’a çekiyor. BIT Mining CEO’su Xianfeng Yang, yaptığı duyuruda “Çevreyi korumaya ve karbon ayak izimizi düşürmeye kararlıyız” sözlerine yer verdi. Büyüme stratejilerinin bir parçası olarak yurtdışına genişleyeceklerini söyleyen Yang, Teksas ve Kazakistan’daki madencilik veri merkezlerini yatırım yaptıklarını söyledi.

Saniyede yaklaşık 18,2 PH/s kapasitesiye sahip, Kazakistan’a teslim edilen 320 Bitcoin madencilik makinesinin ilk partisinin, beş günden kısa bir süre içinde Kazakistan’da faaliyete geçmesi bekleniyor. Ancak BIT Mining’in bu aktarımdaki en büyük hash oranı payı ikinci ve üçüncü partiler üzerinden teslim edilecek. Toplam 2.600 makinenin teslimi ile 102.3 PH/s hash hızı kapasitesine sahip makine Kazakistan’a taşınmış olacak.

BIT Mining’in toplam hash oranı, Bitcoin ağının toplam hash oranının yaklaşık %9’unu oluşturuyor. Kazakistan’a  yönelen şirketin bu hamlesi denizaşırı dağıtım stratejisinin bir parçası olarak görülüyor. Şirket önümüzdeki zamanlarda kalan madencilik makinelerini Çin dışındaki diğer veri merkezlerine göndermeyi planlıyor.

Mayıs ayından bu yana Çin, ülkedeki kripto para madencilerine yoğun baskı uyguluyor. Çok sayıda şirketin madencilik operasyonlarını diğer ülkelere taşıması bekleniyor. Çin merkezli madenciler ağın toplam hash oranının yaklaşık %60’ını oluşturuyor. Madencilerin başka ülkelere taşınması ile bu durum değişmek üzere.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.