a

Çin ‘den Güncel Kripto Kararı: 2017 Bankacılık Yasağı Yenilendi

Çin ‘in güncel kararı kripto varlıkların üzerindeki baskıyı arttırdı. Fiyatın 30.000 dolara yaklaştığı bu günlerde özellikle kısıtlamaya yönelik hamleler olumsuz etkiler yaratabiliyor. Gelişmenin ve kararın detayları şu şekilde:

Bitcoin madenciliğinin büyük havuzlarına ev sahipliği yapan Çin, Merkez Bankası’nın kararlarıyla kripto faaliyetlerine son veremeye yönelik kararlar alıyor. Çin Halk Bankası’nın(PBoC) bugün yaptığı açıklamalara göre geçtiğimiz günlerde yerel bankalarla ve mobil ödeme sağlayıcılarıyla toplantılar düzenlenmiş. Masaya oturulan bankalar ve kuruluşlar arasında Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC), Çin Ziraat Bankası (ABC), Çin İnşaat Bankası (CBC), Çin Posta Tasarruf Bankası, Sanayi Bankası ve mobil ödeme uygulaması AliPay yer alıyor. PBoC, konunun masaya yatırılmasının nedenini spekülatif kripto para piyasasının Çin’in finansal sistemine zarar verdiği için gerçekleştiğini bildirdi. Bu doğrultuda ülkeden ciddi miktarlarda sermaye çıkışı olduğunu vurguladı. Aynı zamanda kriptonun denizaşırı mesafelerde yasadışı işlemlerin yapabilmesine olanak sağladığının altı çizildi.

Bu sorunların tekrar su yüzüne çıkmasıyla finansal kurumların kriptoyla ilişkisini kesmek adına 2017 duruş tekrar sergilendi. Çin Halk Banka’sı bundan sonra kripto paraların kayıtsız şekilde transfer edilmesinin önüne geçecek. Bir diğer yandan kurumsal yatırımcının en kısa sürede bu kanalları terk etmesi bekleniyor. Ek olarak Merkez Bankası, piyasanın daha izlenebilir olması adına katılımcıların izleme algoritmalarını geliştirmelerini istedi.

bitcoin
Çin ‘den Güncel Kripto Kararı: 2017 Bankacılık Yasağı Yenilendi

Çin Baskılarını Genişletiyor

Bugün itibariyle alınan kararlar, kısa süre önce Devlet konseyi tarafından alınan Bitcoin ticareti ve madencilik faaliyetlerinin kısıtlanmasından sonra gerçekleşti. Bu kararların ardından İç Moğolistan, Xinjiang, Qinghai ve Sichuan’daki eyalet ve belediye hükümet kurumlarının tümü, Bitcoin madencilik tesislerine elektrik tedarikini kesmek için yerel devlete ait elektrik şebekelerine emir verdi. Ek olarak büyük madencilik havuzlarının Çin dışına göçü gerçekleşti ve ABD madencilik havuzlarında üst sıralara yükseldi. Aynı zamanda ülkenin bazı bölgelerin 20’den fazla Bitcoin madencilik havuzu kapatılmış durumda.

Fiyatın 19 Mayıs’tan bu yana dalgalandığı 30 bin ve 40 bin dolar aralığı şu anda güçlü destek bölgesi olan 31.000 dolar seviyesini test ediyor. Dün bu seviyelere gerçekleşen düşüşün ardından 35.000 dolar bölgesi tekrar kazanılmaya çalışılmıştı. Ancak bölge geçilemedi ve destek tekrar test ediliyor.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

Sorumluluk reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.