El Salvador Yasa Teklifine Hazırlanırken Bitcoin Fiyatı Düştü

bitcoin
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

El Salvador, cumartesi öğleden sonra Miami’deki Bitcoin 2021 konferansı sırasında sansasyonel bir açıklama yaptı. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele gelecek hafta Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak tanımayı sağlayacak yasa teklifini kongreye yollayacağını duyurdu. Yasanın kongreden geçmesiyle El Salvador Bitcoin’i resmi bir para birimi olarak tanıyan ilk ülke olacak. Bu hamle ile El Salvador’un kamu sektörünün, vatandaşlarının ve günlük ödemelerinin sonsuz fayda kazanacağı düşünülüyor.

Başkan Nayib Bukele, Bitcoin 2021 konferansı sırasında konuşurken dijital cüzdan Strike ile işbirliğine dayalı bir ortaklık kurduğunu duyurdu. Bukele ve Strike, ülkenin yenilikçi finansal altyapısını inşa etmek için Bitcoin teknolojisini kullanma planı üzerinde çalışacak. Bitcoin ödeme şirketi Strike’in kurucusu Jack Millers, El Salvador’da bir inovasyon merkezi açacağını doğruladı. Millers, “Bugün insanlık için finansal kapsayıcılığı yeniden aşılamak için muazzam bir adım atılıyor.” sözlerine yer verdi.

Bukele , Twitter’da yaptığı paylaşımlarda da Bitcoin’in El Salvador’un ekonomik durumunu iyileştirmesini umduğunu söyledi . Ülke nüfusunun %70’inin banka hesabının olmadığını ve kayıt dışı çalıştığına dikkat çekerek, varlığı benimsemeye yönelik hareketin “milyonlarca insanın hayatını ve geleceğini iyileştireceğini” düşündüğünü vurguladı. Bukele  “Kısa vadede bu, istihdam yaratacak ve kayıtlı ekonominin dışındaki binlerce kişinin finansal katılım sağlamasına yardımcı olacak. Orta ve uzun vadede, bu kararın insanlığı en azından bir nebze de olsa doğru yöne yönlendirmeye yardımcı olacağını umuyoruz. “ şeklinde konuştu. Bukele, ayrıca bu durumun ülkeye yatırımı artırabileceğinin de altını çizdi.

Söz konusu yasa tasarısının onayı ile birlikte ülkede Bitcoin ile ticaret yapılmasının önünde herhangi bir engel kalmayacak. El Salvador şu anda para birimi olarak ABD Doları kullanılıyor. Yasanın onayı ile doların yanında Bitcoin de günlük işlemlerde kullanılacak.

Bitcoin Fiyatları Ne Oldu?

Haftasonu olumlu bir notla başlasa da, fiyat düşüşleriyle devam etti ve saatler içinde değer kaybetti. BTC yaklaşık 3.000 dolar düşerek 35.000 doların altında gün içi en düşük seviyeye indi. Bitcoin hala 24 saatlik bir ölçekte %4’ten fazla düşüşle mücadele ediyor.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

Yorum Yaz

isimFiyatGrafik (7gün)
bitcoin
Bitcoin (BTC)
$58,134.00
ethereum
Ethereum (ETH)
$2,080.07
binancecoin
Binance Coin (BNB)
$408.18
ripple
XRP (XRP)
$1.02
tether
Tether (USDT)
$0.998