a
NFT
coinnet
coinnet

Dünyanın dört bir yanındaki bazı yönetim organları, halkı yanıltmaktan korumak için kripto reklamcılığına ilişkin düzenlemeler uygulamayı planlıyor. İrlanda Merkez Bankası Başkanı diğer tekliflerden farklı bir öneride bulundu.

Çarşamba günü Bloomberg, İrlanda Merkez Bankası başkanı Gabriel Makhlouf’un yasa koyuculara bankanın desteksiz kripto para birimlerine yatırım yapan perakende tüketicilerin karşılaştığı tehlikeler konusunda çok endişeli olduğunu söylediğini bildirdi.

Makhlouf, kripto para birimlerinin hiçbir sosyal değeri olmadığını söylese de, sonunda sıradan insanların kripto para birimi satın alması fikrine daha açık hale geldi. Bloomberg’e göre Makhlouf, “Kumar oynadığınızda kazanabilirsiniz. Ancak çoğu zaman kumar oynadığınızda aslında kaybedersiniz” diye ekledi.

Mahluf ayrıca şunları söyledi:

”Desteksiz kripto aslında bir saadet zinciridir. Paralarını desteklenmeyen kriptoya yatıran insanlar ve oradaki önemli kripto stoklarının çoğu aslında desteklenmiyor. Esasen kumar oynuyorlar.”

Kripto para birimi bireysel yatırımcılar için, özellikle de genç yatırımcılar için daha büyük bir tehdit oluşturuyor. İrlanda Merkez Bankası Başkanı Philip Lane Makhlouf’a göre, daha sonra bir bütün olarak finansal sisteme yapar. Makhlouf’un, yasa koyucuların yatırımcıları korumak için bir yöntem bulmaları halinde, kripto para birimi reklamlarının yasaklanmasını talep ettiği iddia edildi.

İrlanda Merkez Bankası daha önce kriptoyla ilgili reklamcılığın tehlikeleri hakkında benzer uyarılar yayınlamıştı. İrlanda Merkez Bankası, Mart 2022’de bir tüketici danışmanlığı yayınladı. İnsanları kripto para yatırımlarını teşvik eden yanıltıcı reklamlara karşı uyardı.

Birleşik Krallık Reklam Standartları Kurumu ( ASA ) ile crypto.com gibi kripto para şirketleri arasında aldatıcı reklamcılık konusunda anlaşmazlıklar olmuştur. Birleşik Krallık hükümeti şimdi yeni ve geniş kapsamlı yasalar düşünüyor. 

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.