CoinNET – Bitcoin Haberleri, Blockchain ve Kripto Para Haberleri

Japonya Merkez Bankası, Dijital YEN Testlerine Başladı

Japonya Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankası, Dijital YEN Testlerine Başladı

Japonya Merkez Bankası ve hükümet dijital paralar konusunda oldukça önemli bir adım atmıştı. Kendi itibari para birimleri olan YEN’i dijitalleştirdi. Şimdi ise Dijital YEN test aşamasına girdi.

Dijital YEN için çalışmalar yaklaşık son bir yıldır devam ediyor. Bugün ise yapılan çalışmalar sonucunda ilk adım atıldı. Dijital YEN için fizibilite çalışmalarına onay çıktı. Bu konuda Japonya Merkez Bankası ve Çin arasında soyut bir rekabet var. Çin daha keskin adımlar atarken Japonya daha temkinli gitmekte kararlı.

İlk aşamanın adı “Kavram Kanıtı (PoC)” olarak adlandırıldı. Merkez bankasının dijital para birimi ni ihraç, dağıtım ve itfa gibi bir ödeme aracı olarak kullanacağı öğrenildi. Yetki ise tamamen merkez bankası üzerinde kalacak. Stablecoin mantığına benzese de tam olarak aynı olduğu söylenemez. Dijital YEN’in fiyatı 1:1 oranında sabitlenecek. Fakat, herhangi bir blockchain üzerinde bağlı kalmayacak. Japonya Merkez Bankası, defterler üzerindeki yetkisini koruyacak.

Bankanın yaptığı açıklamaya göre bu ilk aşama bir yıl boyunca sürecek. Aşama başlamadan önce uzunca bir süre test edildiği için önümüzdeki bir yıl boyunca da bir sorun olacağı düşünülmemektedir. Eğer herhangi bir sorun ile karşılaşılırsa ihtiyaç duyulan şeyin tam olarak oluşmadığı anlamına gelecektir.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

Benzer Yazılar

Rusya’nın Kripto Değişikliklerinde İlginç Nokta

Yavuz Cem AKYOL

Ünlü Bitcoin Boğası Bile BTC’den Vazgeçmek Üzere!

Doğan Şahin

Sanal Gerçeklik Platformu Dvision, Özel NFT Eserlerini Duyurdu

Buğra ÇAĞLAR

Yorum Yaz

Sitemizde temel hizmetler ve işlevleri sağlamak ve ziyaretçilerin sitemiz, ürünlerimiz ve hizmetlerimizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair verileri toplamak için tanımlama dosyaları gibi araçlar kullanıyoruz. Kabul Et’e tıklayarak, reklamlar, analitik ve destek için bu araçları kullanmamızı kabul edersiniz. Kabul ET Devamını Oku