Elon Musk Kripto Para Piyasına Nasıl Etki Etti? – Genel Bakış

Elon Musk kripto para
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Özellikle son bir haftadır adını sürekli kripto para birimleriyle andığımız Elon Musk, neredeyse para birimlerinin fiyatlarına yön veriyor. Tesla’nın kurucusu Musk’ın piyasaya nasıl etki ettiğine genel bir bakış atmak için CoinNET haber olarak özel bir yazı hazırladık. Elon Musk kripto para birimleri ile olan samimiyeti bu yazımızda!

Bitcoin ile ilişkisi yakın geçmişe dayanan Elon Musk, uzun zamandır tam bir Doge tutkunu. Özellikle 2020’nin başından bu yana Elon Musk’ın Doge için attığı her tweetle fiyatta ciddi bir yükseliş gözlendi. Bizler Bitcoin ile olan samimiyetinin başlamasından bu yana olan kısmı inceleyeceğiz.

20 Aralık 2020

Microstrategy CEO’su Michael saylor’un Elon Musk’a kripto varlığına yatırım yapmasını tavsiye eden tweeti üzerine Bitcoin fiyatı yükseliş hızını arttırdı. 20 Aralık 2020 tarihinde Elon Musk tek başına olmasa da adının geçmesi bile Bitcoin’in fiyatına değer katıyor. Aslında bu tarihte yaşanan yükselme, kurumsalların kripto paraları benimsemesi ile gerçekleşmiştir.

22 Aralık 2020

Michael Saylor’ın tavsiyesi üzerine Elon Musk Tweet atarak bir soru yöneltti. Birinin Bitcoin’e potansiyel olarak ne kadar para tahsis edebileceğini ve bir milyar doların çok fazla olup olmadığını sordu. Bitcoin ile olan ilişkisi işte bu sorudan sonra başladı.

10 Ocak 2021

Elon Musk, Twitter üzerinden Bitcoin ile ödeme yapılabileceğini ima eden bir paylaşımda bulundu. Ancak bu yazısında en sevdiği coin’in Dogecoin olduğunu da belirtti.

29 Ocak 2021

29 Ocak 2021 tarihinde Dogecoin 24 saat içerisinde tam olarak %800’lük bir artış gösterdi. Tabi ki bu yükseliş yatırımcıları mutlu eder fakat suni bir yükseliş ne kadar sağlıklı olur burası tartışılır. 29 Ocak tarihine kadar olan en yüksek seviyesi 0.082 dolara ulaştı. Aniden hızlı bir çöküşle 0.040 dolara kadar düştü. Tüm bunlar Elon Musk’ın yalnızca bir tweet’i ile meydana geldi.

29 Ocak 2021

Tekrar 29 Ocak 2021 tarihini inceleyelim. #Bitcoin yazısı tam da bu tarihte Elon Musk’ın twitter biyografisine yerleşmişti. Tüm dikkatler Bitcoin üzerine toplandı, hacim arttı ve beklenen gerçekleşti. Elon Musk yaptığı ile Bitcoin fiyatına önemli ölçüde artış getirdi.

1 Şubat 2021

Elon Musk Kripto Para birimlerinin kralı Bitcoin hakkında en net açıklamasını 1 Şubat 2021 tarihinde yaptı. ClubHouse adlı sosyal mecrada gerçekleşen konuşmasında “Partiye biraz geç katılsam da Bitcoin destekçisiyim. Diğer kripto para birimleri hakkında o kadar güçlü bir görüşüm yok.” dedi. Bu yorumları yaparken dikkatli olması gerektiğini de fark etti. Çünkü en ufak bir hareketi bile piyasada ciddi oynamalara neden oluyordu. Yaptığı açıklamadan sonra herkesin aklına Bitcoin’e yatırım yapıp yapmayacağı sorusu yerleşti.

4 Şubat 2021

Tabiri caizse 4 Şubat 2021 tarihinde Elon Musk Dogecoin’i uzaya fırlattı. Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Dogecoin Halkın Kripto Parasıdır.” dedi. “Ona sahip olmak için Gigachain olmaya gerek yok.” diye sözlerine devam etti. Bunun üzerine Dogecoin 5 gün içerisinde ikinci büyük artışını yaşadı. Bir önceki yükselişi 31 Ocakta yaşanmıştı.

8 Şubat 2021

Elon Musk kripto para birimlerinden Dogecoin için yine kolları sıvadı. Bugün bir tweetle Dogecoin uçtu. Türkiye saatiyle saat 01:25 ‘de eski klasiklerden bir şarkıya atıfta bulunarak attığı “Who let the doge out ” twitt’i sonrası Dogecoin fiyatı 0.08 dolar seviyesine yükselerek %50’ye yakın artış kaydetti.

Ayrıca bugün Elon Musk’ın kurucusu olduğu Tesla, 1,5 milyon dolarlık Bitcoin aldığını belirtti. Bu haberden sonra Bitcoin yeni bir ATH seviyesine ulaştı.

Kripto Para Piyasası Bu Duruma Ne Diyor?

Tüm coinler yönünü yukarı çevirdi. Borsalarda yeşiller gözüküyor. Özellikle son bir kaç gündür hangi coin alınırsa alınsın az da olsa kar etme şansı vardı. Fakat Elon Musk’ın tweetleriyle tüm piyasaya yeşil ışık yaktırmasının zarar verici bir durum olduğunu düşünen bir kesim de yok değil. Dünyanın en zengin insanının desteğini alan kripto paralar halk tarafından da benimseniyor. Hacim artıyor ve yükseliş başlıyor. Bu durumda analistlerin yaptığı grafikler büyük ölçüde boşa çıkmış oluyor. Aslında bu işi öğrenen bilge kişiler, kripto paraların hareketine göre değil Elon Musk kripto para tweetlerine göre hareket etmeleri anlamına geliyor.

Kripto para piyasasının olumlu veya olumsuz haberlere göre şekil alması alışılagelmiş bir durumdur. Fakat sıklıkla aynı şey olduğunda herkes yalnızca bir coin’e yüklenmek isteyecektir. Herkes para kazanma amacıyla buradaysa kimse yükselmeyen coin’de beklemek istemez.

Dogecoin ve Elon Musk tarafından desteklenen coin’lere yatırım yapan yatırımcılar için tabi ki mükemmel bir durum. Bir gecede paralarını neredeyse ikiye katlayabiliyorlar. Fakat bu durum ne zamana kadar böyle devam edecek, merak edilenler arasında.

Elon Musk ile İlgili Tüm Haberlere Ulaşmak için Linke Tıklayabilirsiniz.

Yorum Yaz

isimFiyatGrafik (7gün)
bitcoin
Bitcoin (BTC)
$58,134.00
ethereum
Ethereum (ETH)
$2,080.07
binancecoin
Binance Coin (BNB)
$408.18
ripple
XRP (XRP)
$1.02
tether
Tether (USDT)
$0.998