a

Buenbit, Teknoloji Endüstrisindeki Gerileme Nedeniyle Personelin %45’ini İşten Çıkardı

Arjantin merkezli kripto borsası Buenbit , Sektördeki kötü gidişattan etkilenerek personellerinin %45’ini işten çıkardığını duyurdu.

Buenbit’in CEO’su Federico Ogue Pazartesi günü bir Twitter mesajında, kararın teknoloji endüstrisinin girdiği “küresel revizyon” nedeniyle alındığını ve şirketin aylardır üzerinde çalıştığı indirim planıyla bağlantılı olmadığını da sözlerine ekledi. Temmuz 2021’de Buenbit, 400.000 müşterisi olduğunu söyledi.

Ogue, Buenbit’in artık yalnızca Arjantin, Meksika ve Peru’daki mevcut operasyonlarına odaklanacağını ve genişleme planlarını beklemeye alacağını söyledi. Aynı zamanda “kendi kendini idame ettiren ve verimli bir yapıyı sürdürmek” için de çalışacak.

Geçen Temmuz, Buenbit, Libertus Capital tarafından yönetilen ve Galaxy Digital, FJ Labs ve Amaiya Management’ın da katıldığı A Serisi fonlama turunda 11 milyon dolar toplamıştı.

Mart ayında şirket, kullanıcıların UST’yi satın alma seçeneğini eklemişti ve stake yoluyla “%18’e kadar getiri elde edebileceklerini” söyledi.

Ogue, geçen yıl yaptığı açıklamada, şirketin başlangıçta Seri A’dan sonraki bir yıl içinde fon toplamayı planladığını ve büyümeyi hızlandırmak için satın almalar yapmayı düşündüğünü söyledi.

Buenbit’e yatırım yapmış bir risk sermayedarı olan Matias Nisenson, Pazartesi günü Twitter’da Buenbit gibi girişimlerin büyümeye devam etmek için daha fazla sermaye artırma planları olabileceğini, ancak değişen bir makro ortam ve daha riskli yatırımcılarla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Nisenson’a göre Buenbit’in iki seçeneği vardı. Birincisi, “Ben olduğum gibi kalıyorum ve birilerinin yapımı sürdürmem için bana sermaye vermesi için dua ediyorum. Bu seçenek, büyük bir erime ve ekibimin %100’ünü işten çıkarmak zorunda kalma şansını içeriyor.”

Nisenson, ikinci seçeneğin “Bugün ekibimin %50’sini işten çıkarmak anlamına gelse bile, dış sermaye olmadan şirketimi sürdürülebilir kılmak için yapmam gerekeni yapıyorum. Tecrübeli herhangi bir lider, B seçeneğini seçecektir. Bu, ne kadar acı verici olursa olsun, iki kötülükten daha az olanıdır” dedi.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.