a

Çin, Dijital Yuan İçin Bir Adım Daha Atmaya Hazırlanıyor

Çin, dijital para birimi elektronik ödemeleri [DECP] geliştirme projesi için bir adım daha atmaya hazırlanıyor. Pazartesi günü çıkan haberlerde, merkez bankası elektronik para sistemini uygulamaya koyarken Ant destekli MYbank’ ın da dijital yuan denemelerine katılacağı söylendi. MYbank, bu dijital para denemesini Çin Halk Bankası’ nın genel düzenlemelerine uygun olarak ilerletecek.

Tencent destekli WeBank da bu denemeye katılmaya hazırlanıyor. İki banka tarafından sunulan hizmetler yakında Çin Halk Bankası’ nın dijital yuan uygulamasına tanıtılacak. Firmaların e-cüzdan raporları, devlete ait altı yatırımcının raporlarıyla aynı işlevi görecek. Devlete ait yatırımcılar arasında Çin Sanayi Ve Ticaret Bankası, Çin İnşaat Bankası, Çin Tarım Bankası ve Çin Bankası da bulunuyor.

Çin, DCEP’ in denemelerine birkaç ay önce başladı. Bu hamlenin Çin hükümetinin 45 trilyon dolarlık (293 trilyon yuan) ödeme endüstrisini Alipay, Tencent ve WeChat Pay gibi özel ödeme devlerinden geri alma hamlesi olduğu düşünülüyordu. Bununla birlikte, Çin DCEP’ in rolünü genişletiyor ve dijital yuanın kullanımı için ödeme ağlarını güvence altına almaya odaklanmaya başlıyor.

İki hafta önce Pekin şehri, yerel halka 10 milyon dijital yuan (1.55 milyon dolar) ihraç ettiğini açıkladı. Bu adım, kullanıcıların Bahar Şenliği sırasında tüketim yaparak dijital varlığın kullanımını deneyimlemelerine izin vermek için atıldı.

Çin’in , dijital yuan tüketimini ulusal ve uluslararası düzeyde kolaylaştırma bu fikri dünyada bir ilk niteliği taşıyor.

Kripto Para haberlerini anında öğrenmek için takipte kalın. Bizi twitter hesabımızdan takip etmek için linke tıklayın.

coinnet
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.