a

Merkezi Olmayan Ağ, SXP Blockchain’de Minecraft Klonu Metaverse Yayınladı

DAO ‘lar daha önce Web2 altyapısı tarafından inşa edilen duvarları yıkarak toplulukların merkezi bir gözetim olmaksızın dünyayı değiştiren misyonlara ulaşmasını sağlar.

Tanım olarak, meta veri deposu, kullanıcıların daha büyük bir topluluğun parçası olarak etkileşimde bulunabileceği ve güçlü sosyal bağlantılar geliştirebileceği bir dizi iki ve üç boyutlu sanal dünyayı içeren bir ağdır. Çoğu kişi Twitter, Instagram ve Facebook gibi mevcut Web2 platformlarını topluluk ihtiyacını karşıladığını düşünse de, temelleri merkezileşmeye ve bir lidere dayanıyor. Bu nedenle, tüm çabalara rağmen, bu topluluklar, benzer düşünen bir grup insanın hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duyduğu temeli sağlamayacak.

Blockchain teknolojisi ve etkin bir şekilde merkezi olmayan özerk kuruluşlar ( DAO ‘lar), güç ve özerkliğe sahip toplulukların yön belirleme, kaynakları tahsis etme ve gerçek değişimi etkilemesine izin vermek için çok önemli bir temel haline gelir. Şu anda, merkezi otoriteler genellikle sınırlayıcı konumundalar. Böylece toplulukların kapsayıcı amaçlarına ulaşmaya çalışırken deneyimlerinin verimsiz olmasına neden oluyorlar.

Solar, gerçek yönetişime sahip bir ekosistem oluşturmak için topluluk odaklı bir blockchain projesi olarak ortaya çıktı. Blockchainler nihayetinde, daha kapsamlı bir ekosistemin parçası haline geldikçe kurumsal düzeyde uygulamaları desteklemek için çok çeşitli özellikler ve araçlar sunar. Şöyle ki; Solar, kullanıcıları seçmen, delege veya metaverse katılımcısı olarak yönetişim sistemlerine katılmaya veya platformlarına katkıda bulunmaya davet ettikleri topluluk odaklı bir misyonla çalışır.

Ekip, kullanıcıların yakında kapsamlı bir meta veri deposu olacak olan sisteme katılmaları için Minecraft’a benzer bir “blockcraft” uygulaması yayınladı. İlk alfa sürümü, topluluktan herhangi bir ilgi olup olmadığını belirlemede ilk adım olarak araştırma amaçlı Paskalya yumurtası avı için ayarlandı. Etkinliğin ilk başarısına dayanan Solar projesi, District 53 olarak bilinen masaüstü ve mobil için Minecraft tabanlı oyunun yaratılmasıyla bir metaverse inşa etme yolundaki ilerlemesini sürdürmeyi amaçlıyor.

Topluluğun öncülük ettiği bölge

Bölgeye daha yakından bakan kullanıcılar, Decentraland ve Sandbox dahil olmak üzere mevcut metaverse projelerinden birkaç başarılı unsurun, bir açık artırma formatı aracılığıyla arazi satın alma özelliğinin de dahil edildiğini göreceklerdir. Bu format altında, satın almalar, ilk işlem maliyetinin %90’ı yakılacak ve %10’u Bölge 53’ün geliştiricilerine dağıtılacak şekilde tasarlanacak.

Arazi, satın alındığında, kullanıcının cüzdan adresine NFT olarak teslim edilecektir. Bir NFT olarak, kullanıcılar aynı cüzdan adresiyle District 53 oyununa girebilecek ve bu varlıkları inşa etmelerini ve değiştirmelerini sağlayacak. Bu arazi, satma zamanının geldiğine karar verene kadar sahibinin kontrolünde kalacaktır. Satışlar daha sonra, satıcının gelirlerin %100’ünü elinde tutacağı Solar NFT pazarında gerçekleşecek.

Ancak, oyun içi arazi, kullanıcılar için tek ödüllendirici aktivite değildir. Eğlence göz önünde bulundurularak, kullanıcılara bir SXP kazanma fırsatı olarak mini oyunları içeren birçok oyun içi işleme katılma şansı verilecek.

Bölge aynı zamanda iş düşünülerek tasarlanmıştır ve geliştiricilere, şirketlere, işletmelere ve markalara ana meydanda tekliflerini ve diğer ürünlerini tanıtabilecekleri fırsatlar sunar.

DAO geçişini tamamlama

Solar topluluğu şu anda projenin yol haritasındaki maddeleri yerine getirme yolundaki ilerlemesini destekleyen, aynı fikirde olan 35.000 kişiyi içeriyor. Solar ekibi, projesini EOS, Solana (SOL) ve Ethereum (ETH) ile benzer şekilde konumlandırma yolunda ilerlemeye devam etti.

Solar, topluluk katılımını ilerletmeye devam etmek için, arazi satılana kadar en az değerli arsa ile başlayacak bir eylem olan tüm arazileri ve reklam alanlarını açık artırmaya çıkarma planlarını sağlamlaştırdı. Arazi satış özellikleri yakın vadede piyasaya sürülecek olsa da, metaverse’in son versiyonu yıl sonuna kadar piyasaya sürülmeyecek.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.