a
coinnet

Şili Merkez Bankası, Dijital Para Birimi Kararını Erteledi

coinnet
coinnet

Şili merkez bankası Çarşamba günü yaptığı açıklamada, dijital para biriminin ödeme sistemlerini iyileştirebileceğini ve riskleri azaltabileceğini, ancak daha derin bir maliyet ve fayda analizinin gerekli olduğunu ve yıl sonuna doğru yeni bir rapor yayınlayacağını söyledi.

Banka Eylül ayında, 2022’nin başlarında bir “dijital peso” çıkarmaya karar vereceğini ve orta vadeli ödeme araçlarına ilişkin stratejisini yönlendirmek için üst düzey bir grup oluşturduğunu söyledi.

Merkez bankası bir raporda, para biriminin (MDBC) “bazı risklerini azaltırken dijital dönüşümle ilgili faydaların artmasına izin vereceğini” söyledi. Para biriminin daha rekabetçi, esnek ve kapsayıcı bir ödeme sistemi geliştirmeye yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Bununla birlikte, rapor, buna ilişkin nihai bir kararın, maliyet ve faydalarının daha derinlemesine bir analizinin yanı sıra aynı zorlukları ele alan diğer politika alternatifleriyle daha eksiksiz bir karşılaştırma gerektirdiği sonucuna vardıklarını belirtti.

Rapor, dijital para planının finansal sistem ve para politikası üzerindeki olumsuz etkileri önlemesi gerektiğini vurguladı. Banka, uzmanlarla seminerler düzenleyecek ve finansal sistemdeki kamu ve özel taraflarla çalıştaylar gerçekleştirecek.

Raporda ayrıca “banka içinde kapasite oluşturmaya ve farklı tasarımların test edilmesine izin veren belirli projelerin geliştirilmesinde ilerlemeye şimdiden başlamanın gerekli olduğu” belirtildi.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.