a
coinnet

Kazakistan’daki protestolar Bitcoin’i etkiledi

coinnet
coinnet

Kazakistan’da, elektrik ve internetin kesilmesi ülkedeki Bitcoin madencilik faaliyetini Hashrate seviyeleri düşürdü.

Çin’deki yasaklardan sonra madencilikte cazibeli bir yer haline gelen Kazakistan ‘da yaşanan siyasi gerilim kripto para piyasalarını da etkiliyor. Cointelegraph’ın haberine göre, Bitcoin (BTC) madenciliği hash oranı (Bitcoin ağının işlemci gücü) söz konusu olduğunda dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Kazakistan’da, elektrik ve internetin kesilmesi ülkedeki Bitcoin madencilik faaliyetini de etkiledi.

HASH ORANI DÜŞTÜ

Bitcoin madenciliğinde yüzde 18.4 gibi oldukça yüksek bir orana sahip ülkede yaşanan protestolar sonrası Bitcoin ağının genel hash oranı, kapanıştan sonraki saatlerde yüzde 13.4 düşüşle saniyede yaklaşık 205.000 petahash’tan (PH/s) 177.330 PH/s’ye düştü.

PİYASAYA ETKİSİ NE OLACAK?

Geçtiğimiz yıl Çin’in madenciliği yasaklamasının ardından Bitcoin ağındaki işlem gücünün yüzde 48 düştüğünü biliyoruz. Uzmanlar Kazakistan nedeniyle yaşanan düşüşün hash oranlarının rekor düzeylerinden olduğunu ve internet kesintisinden gerçekleştiğini vurguluyor. Bu durumun piyasalara etkisinin sınırlı kalmasını bekliyor.

Değerli okurlarımız, Kripto dünyasından anında haberdar olmak isterseniz Twitter ve Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.