a
coinnet

Hindistan Merkez Bankası RBI, Kripto’nun Dolandırıcılığa Açık Olduğunu Söyledi

coinnet
coinnet

Hindistan Merkez Bankası, Hindistan Merkez Bankası (RBI), kripto para biriminin ülkenin finansal istikrarı için oluşturduğu çoklu riskler konusunda uyardı. Apex bankası, “Kripto para birimlerinin müşteri koruması ve kara para aklamayla mücadele (AML) / terörizmin finansmanıyla (CFT) mücadele için acil riskler oluşturduğunu” vurgulayarak, “Onlar ayrıca dolandırıcılıklara ve aşırı fiyat oynaklığına eğilimlidirler” diye iddia ediyor.

RBI’nin Kripto Para Birimi Değerlendirmesi

Hindistan Merkez Bankası, Hindistan Merkez Bankası (RBI), geçtiğimiz hafta iki yılda bir Finansal İstikrar Raporu’nu (FSR) yayınladı. 144 sayfalık belge, “özel kripto para birimi riskleri” hakkında bir bölüm içeriyor. “Özel” terimi, bitcoin ve eter dahil olmak üzere RBI tarafından verilmeyen tüm kripto para birimlerini ifade eder.

Merkez bankası şunları yazdı:

Özel kripto para birimlerinin dünya genelinde yaygınlaşması, düzenleyicileri ve hükümetleri ilgili risklere karşı duyarlı hale getirdi.

RBI, “Özel kripto para birimleri, müşteri koruması ve kara para aklamayla mücadele (AML) / terörizmin finansmanıyla mücadele (CFT) için acil riskler oluşturuyor” dedi.

Ek olarak, merkez bankası şunları kaydetti: “Son derece spekülatif yapıları göz önüne alındığında, dolandırıcılığa ve aşırı fiyat oynaklığına da eğilimlidirler. Daha uzun vadeli endişeler sermaye akışı yönetimi, finansal ve makroekonomik istikrar, para politikası aktarımı ve para ikamesi ile ilgilidir.”

Rapora göre

Rapor ayrıca, “sanal varlık ekosisteminin, anonimliği artırılmış kripto para birimlerinin (AEC’ler), karıştırıcıların ve tamburların, merkezi olmayan platformların ve borsaların, gizlilik cüzdanlarının ve diğerlerinin yükselişini gördüğünü belirten Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) bulgusuna da atıfta bulunuyor. şeffaflığın azalmasına ve finansal akışların daha fazla bulanıklaşmasına olanak tanıyan veya buna izin veren ürün ve hizmet türleri.” RBI şunları vurguladı:

Nispeten kolay, ucuz ve anonim bir şekilde çamurlu işlemleri ilerletmeye çalışan sanaldan sanala katmanlama şemalarının artan kullanımı da dahil olmak üzere yeni yasadışı finansman tipolojileri ortaya çıkmaya devam ediyor.

En büyük 100 kripto para biriminin piyasa değerinin 2,8 trilyon dolara ulaştığına dikkat çeken RBI, “EME’lerde [emerging market economies] Sermaye kontrollerine tabi olan, kripto varlıklarına sakinlere ücretsiz erişilebilirlik, sermaye düzenleme çerçevelerini baltalayabilir.”

Hindistan merkez bankası, raporda ayrıca, “Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından yakın zamanda gücün yoğunlaşması tehlikesi taşıdığı olarak işaretlenen” merkezi olmayan finansa (defi) de değiniyor:

Merkezi olmayan finansın (defi) hızlı büyümesi, ağırlıklı olarak reel ekonomiden ziyade kripto varlıklarına spekülasyon ve yatırım ve arbitraj yapmaya yöneliktir.

RBI, AML ve müşterini tanı (KYC) hükümlerinin sınırlandırılmasının, “işlem anonimliği ile birlikte, yasa dışı faaliyetlere ve piyasa manipülasyonuna açık olduğunu ve finansal istikrar endişeleri oluşturduğunu” ekledi.

Hindistan merkez bankası defalarca majör ve ciddi endişeler kripto para birimi hakkında. Merkez yönetim kurulunun son toplantısında, RBI hükümeti tamamen yasaklamak Kısmi bir yasağın işe yaramayacağını belirten kripto para.

Değerli okurlarımız, Kripto dünyasından anında haberdar olmak isterseniz Twitter ve Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.