a
coinnet

El Salvador, Bitcoin Kârı ile 20 Okul İnşa Edecek

Bitcoin’i yasal para haline getiren ve ülkede kullanılması konusunda vatandaşlarını teşvik eden El Salvador, elde ettiği kâr ile okul yaptırma kararı aldı.

coinnet
coinnet

El Salvador, Bitcoin’in faydalarını görmeye başladı. Düşük fiyattan satın aldığı bitcoin kârını ciddi işlerde kullanan ülkede, bu kazançların bir kısmı da eğitime ayrılacak. Hükümet, şu anda 1.120 BTC içeren Bitcoin hesabındaki fazlayı okul yaptırmak için kullanacak.

El Salvador’dan Bitcoin Kârı ile Okul Projesi

Aldığı kararlar ile birçok ülkeyi etkileyen ve finans otoritelerini ikiye bölen El Salvador, elinde bulundurduğu Bitcoin’lerden elde ettiği kâr ile okul yaptırma kararı aldı. Devlet Başkanı Nayib Bukele’ye göre, devletin Bitcoin Trust hesabından elde edilen karlar ile 20 okulun inşasına yönlendirilecek. 2 Kasım’da Cumhurbaşkanlığı Basın Sekreteri konu ile ilgili tweet attı:

“Bu proje başladığında, FIDEBITCOIN’de [BTC Trust hesabını devlet] şimdi yaptığımız kadar para kazanmamıştık. Bu yüzden ilk 20 Bitcoin Okulunu yapmaya karar verdik.”

Bukele’nin sözcüsü ayrıca, önceki BTC alımlarından elde edilen karların insanlara fayda sağlamaya gideceğini ve yeni proje için Salvador vergilerine dokunulmayacağını da belirtti.

Eğitim Kalkınmasının Bir Parçası Olarak Görülüyor

Ülkedeki yerel medya kaynakları tarafından aktarılan bilgilere göre,  20 yeni okulun inşasının yerel halk için kripto para birimi eğitiminin genişletilmesini destekleyecek ve “Yeni Okulum” programı için planlanan 400 okulun parçası olacak. Ekim 2020’de, Orta Amerika Ekonomik Entegrasyon Bankası (CABEI), eğitim genişletme teşviki için El Salvador’a 200 milyon dolarlık finansmanı onayladı.

El Salvador, daha önce Bitcoin kârı ile veteriner hastanesi yapılması için harekete geçmişti. Bunun için 4 milyon dolar harcanacağı da açıklanmıştı.

El Salvador’un tartışmalı Bitcoin Yasası 7 Eylül’de resmen yürürlüğe girdi, ancak yasal ihale statüsünün açılış günü, devlet Chivo cüzdanındaki teknik aksaklıklarla gölgelendi. El Salvador, toplamda Bin 120 BTC’ye getiren 420 BTC daha satın aldı. Şu anki 63 bin dolarlık fiyatlarla, bu yaklaşık 70,5 milyon dolar değerinde olduğu saptanıyor.

Ülkenin Bitcoin alımlarını takip eden bir Twitter beslemesi olan El Salvador BTC, ortalama 53.062 dolarlık satın alma fiyatına dayalı olarak şu ana kadar 12 milyon dolarlık kar elde edildiğini bildirdi.

Hesap ayrıca, hükümetin Bitcoin’in benimsenmesini teşvik etmek için vatandaşlara verdiği 30 dolarlık teşvik belgesini de takip ediyor. Takipçinin 2 Kasım’da bildirdiğine göre, 9 Temmuz’da Salvadorlulara verilen 30 dolarlık BTC şimdi yaklaşık 38 dolar değerinde. Anthony Pompliano’nun kardeşi Joe şu yorumu yaptı:

“Artık daha fazla vatandaşın geleneksel banka hesaplarından daha fazla Bitcoin cüzdanı var ve hayatlarında ilk kez satın alma güçlerinin %30’dan fazla arttığını gördüler. Bu büyüleyici bir deney.”

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.