a

Rusya’nın En Eski Hapishanesi, Artık Kripto Madenciliği Çiftliği

Rusya’nın en eski hapishanesi Butyrka’nın, Rus kolluk kuvvetleri tarafından bir kripto madenciliği çiftliği olarak kullanıldığı belirlendi. Butyrskaya hapishanesi, Rusya’nın 17. yüzyıla kadar uzanan en eski hapishanelerinden biridir. Hapishanenin 1771’de inşa edildiği iddia edildi.

Rusya’nın üst düzey temsilcisinin kripto ile başı dertte

Butyrka hapishanesinin müdür yardımcısı, bir kripto madenciliği çiftliği kurduğu için inceleme altında. Moskova’nın merkezindeki Tverskoy semtinde bulunan hapishane temsilcisi şu anda soruşturma altında.

Kripto madenciliği donanımı, hapishane tarafından işletilen bir psikiyatri kliniğinin binasında ele geçirildi. Rusya Federasyonu’nun Soruşturma Komitesi şu anda şüpheli güç kötüye kullanımı nedeniyle gardiyan yardımcılarından birini soruşturuyor.

Soruşturma, üst düzey yetkilinin, iş arkadaşlarının yardımıyla madencilik çiftliğini Kasım 2021’de kurduğunu ortaya çıkardı. Çiftliğin Şubat 2022’ye kadar aktif olduğu söylendi. Bu süre zarfında, makineler hükümetin kullandığı yaklaşık 8.400 kW elektrik kullandı. 62.000 rublenin (1.000 $) üzerinde bir maliyetle ödendi.

“Yetkilerini açıkça aşan, dolayısıyla toplumun veya devletin yasal olarak korunan çıkarlarını önemli ölçüde ihlal eden eylemler” denildi.

Kripto madencileri, sübvansiyonları ve nadir görülen çalıntı elektrik örnekleri nedeniyle Rusya’ya çekildi. Halk ve devlet kurumları için uzun süredir düşük elektrik tarifelerine sahip olan Krasnoyarsk Krai ve Irkutsk Oblastı gibi bölgeler, yasadışı faaliyetlerin sıcak yatakları haline geldi.

Yasadışı madenciler, tekrarlayan elektrik kesintileri ve elektrik kesintileri için esas olarak kınandı. Olaylar, daha yüksek güç yükü tüketiminin bu tür dengesiz güç durumlarını tetiklediği yerleşim alanlarında en belirgin olmuştur.

Bu tür olaylara karşı koymak için, kripto madencilerine Rusya’nın anti-tekel kurumu tarafından daha yüksek elektrik oranları uygulandı. Rusya Enerji Bakan Yardımcısının Bitcoin madenciliğinin yasallaştırılmasını istediği daha önce ortaya çıkmıştı. Bakan Evgeny Grabchak, Bitcoin madenciliğinin “mümkün olan en kısa sürede” yasallaştırılmasını istedi.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.