a

CZ, Terra’nın Çöküşünden Dersler Çıkarılması Gerektiğini Düşünüyor

Binance CEO’su Changpeng Zhao, geçen haftaki Terra çöküşüyle ilgili düşüncelerini paylaştı. Zhao, geçen haftaki olayları düşünürken Terra’nın arkasındaki takımı eleştirmekten geri durmadı. 

Geçtiğimiz birkaç gün içinde Terraform Labs’ı şiddetle eleştiren Binance CEO’su, Cuma günü, Terra ‘nın UST stablecoin’inin dolara karşı sabitlenmesini kaybetmesiyle geçen hafta yaşanan olayları yansıtan yeni bir not yayınladı. Bu, tüm borsayı etkileyen 40 milyar dolarlık bir kayıpla sonuçlandı.

Zhao, felaketten çıkarılacak dersleri tartıştı ve kripto para birimi yatırımcıları için bazı kişisel çıkarımlarını ve tavsiyelerini sundu. UST sabit fiyatın altında işlem gördüğünde LUNA’nın basılmasına izin vermek için tasarlanan Terra ‘nın ikili jeton mekanizmasını tartıştı. “Teminat olarak farklı bir varlık kullanarak bir varlığa sabitlediğinizde, her zaman eksik teminatlandırma veya depegging için bir şans olacaktır” diye yazdı. Daha sonra Terra’nın tokenomik modeli üzerinden Terraform Labs’ı doğrudan hedef aldı. “Para basmak değer yaratmaz; sadece mevcut sahipleri seyreltiyor” diye yazdı. “LUNA’nın katlanarak artması sorunu daha da kötüleştirdi. Bunu kim tasarladıysa, kafasını kontrol ettirmeli” dedi.

Zhao ayrıca, UST mevduat sahiplerine %20 APY vaat eden borç verme platformu Anchor Protocol’e atıfta bulunarak “aşırı agresif teşvikleri” de tanımladı. Terraform Labs, Zhao’nun sürdürülemez olduğunu söylediği bir model olan Anchor’ın kullanıcılarına ödeme yapmak için gelir açığını oluşturdu. “Sonunda, bunu sürdürmek için “gelir” üretmeniz gerekiyor… Aksi takdirde paranız bitecek ve çökeceksiniz” diye yazdı. 

Zhao, “sağlıklı projeler anlamına gelmediğini” söyleyerek yüksek verimlere karşı bir uyarı yayınladı. Terra ‘nın tasarımını “kendi kendini sürdüren, sığ bir konsept” olarak tanımlamaya devam etti ve yatırımcıların her zaman “temellere bakması” gerektiğini ekledi.  

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.