a

Gürcistan Başbakanı, Dünya Ekonomik Forumu’nda Ülkenin Finansal, Teknoloji Planlarını Ripple CEO’suna Sundu

Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili, Pazartesi günü Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu kapsamında yaptığı toplantıda yaptığı teklifle, ABD merkezli teknoloji şirketi Ripple’ın CEO’suna Gürcistan’da bir şirket servis merkezi kurmayı düşünmesini teklif etti. 

Hükümet İdaresi, toplantıda Garibashvili’nin Gürcistan’daki dijital varlıkların gelişimi için uygun piyasa koşullarını desteklediğini ve ülkenin “uygun yatırım ortamı ve stratejik konumunun” altını çizdiğini duyurdu. 

Gürcistan ‘ın genç, deneyimli ve rekabetçi insan sermayesi ile finansal hizmetler, teknik ve yenilikçi endüstriler için küresel ve bölgesel çok işlevli bir merkez haline geldiği kaydedildi. Yönetim, toplantının özetinde, itibarı ve dostane iş ortamı sayesinde iş yapma kolaylığı açısından küresel bir lider haline geldi” dedi.

Toplantıda Garibaşvili, Hükümetinin sanal varlıkların düzenlenmesi için bir yasal çerçeve taslağı oluşturduğunu ve yasa tasarısının Parlamentoya sunulmadan önce çeşitli paydaşlarla tartışıldığını da kaydetti. Taslağın yıl sonuna kadar tamamlanmasının beklendiğini söyledi.

Başbakan ayrıca şirketin CEO’su Gürcistan’a blok zinciri teknolojisini “başarıyla” kullandığını ve dünyada kamu hizmetlerinde kullanımını başlatan ilk ülke olduğunu ve bunun sonucunda işletme maliyetlerini yaklaşık yüzde 30 oranında azalttığını söyledi.

Garibashvili, Hükümetinin Gürcistan ‘daki bölge ofisini açmak için FTX Crypto Derivatives şirketi ile devam eden görüşmelerinden de bahsetti.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.