a
coinnet

Bulgaristan Kanıt Yetersizliğinden NEXO Davasını Kapattı

coinnet
coinnet

Bulgaristan Savcılığı kripto firması Nexo ‘nun kara para aklama iddiasıyla ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamladı ve herhangi bir yanlışlık veya suç faaliyeti kanıtı bulunamadığını açıkladı. Ayrıca savcılık vergi suçları veya bilgisayar dolandırıcılığına dair herhangi bir kanıtın da bulunamadığını belirtti.

Bulgaristan Cumhuriyeti Savcılığı, delil yetersizliğini gerekçe göstererek kripto borç veren Nexo ‘ya yönelik soruşturmayı kapattığını duyurdu. Ofis vergi suçları, kara para aklama, bilgisayar dolandırıcılığı veya başka herhangi bir suç faaliyetine dair somut kanıtlar elde edemedi.

Şirket hakkındaki soruşturma, yetkililerin bir Nexo kullanıcısına karşı yasadışı faaliyetlere dair önemli kanıtlara sahip olduklarını belirtmelerinin ardından Ocak 2023’te başlamıştı. Ancak Başsavcı Siika Mileva, Bulgaristan vatandaşlarının ana organizatörler olduğunu iddia ettiği şemanın Bulgaristan topraklarından yürütüldüğünü söylemişti. Ayrıca, kripto para transferi yapan bir kişinin terör finansmanıyla suçlandığına dair kanıtların toplandığını açıklamıştı.

Resmi açıklamaya göre suçlamaların düşürülmesinin ana nedeni, kripto para birimlerinin ve kripto varlıklarının Bulgaristan’da finansal araç olarak kabul edilmemesiydi. Bunun yanı sıra ödeme hizmetleri ve sistemlerine yönelik yasaların dışında kalmasıydı. Kripto borç veren Nexo ‘ya yönelik suçlamalar 2018 ila Ocak 2023 arasında meydana gelen olaylarla ilgiliydi ve Antoni Trenchev, Kosta Kanchev, Kalin Metodiev ve Trayan Nokolov’un organize bir suç grubuna katıldıkları iddia edildi.

Nexo Suçlamalarının Siyasi Amaçlı Olduğu Söylendi

Nexo kurucu ortağı ve yönetici ortağı olan Antoni Trenchev, suçlamaların siyasi amaçlı olduğunu belirterek Bulgaristan Savcılığı’nın suçlamaları düşürmesini memnuniyetle karşıladığını ve bu durumun Nexo ‘ya yönelik siyasi saldırının temelsiz olduğunu gösterdiğini söyledi. Ayrıca, kararın kripto sektöründeki güvenilir aktörler için bir haklılık olduğunu vurguladı.

Bulgar yetkililer, 12 Ocak’ta kara para aklama ve vergi ihlalleri şüphesiyle Nexo ‘nun Bulgaristan ofisine baskın düzenlemişti. Ancak Trenchev, bu eylemleri absürdü olarak nitelendirerek Nexo ‘nun zaten kara para aklamayı önleme ve müşterini tanı (KYC) düzenlemelerine uymak için yetkili ve düzenleyicilerle işbirliği yaptığını ifade etti. Bir Nexo sözcüsü de Bulgaristan’daki ofislerinin sadece arka ofis işlevleri olduğunu ve AML ve vergi konularında en katı kuruluşlardan biri olduklarını belirtti.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.