a
coinnet

En Eski Kripto Nedir ve Ne Zaman Ortaya Çıktı?

coinnet
coinnet

İlk kripto para birimi olmasa da, Bitcoin 2008’de bir teknik inceleme yoluyla piyasaya sürüldüğü için hayatta olan en eski kripto para birimidir. Bir kripto para birimi oluşturmak için bilinen ilk girişim 1980’lerde eCash idi. David Chaum ilk teknik incelemeyi yazdı ve nihayetinde eCash yapacak DigiCash adlı bir şirket kurdu.

Kripto ile Satın Alınan İlk Şey Neydi?

İlk kripto para birimi satın alımı 2010 yılında iki pizza içindi. Kullanıcı 10.000 BTC ödedi. 2024 fiyatlarına göre, 222 milyon dolar ödedi.

Bitcoin Nasıl Başladı?

Bitcoin yaratılan ilk kripto para birimiydi ve şimdi en değerli ve en iyi bilineni. Ocak 2009’da Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir bilgisayar programcısı veya bir grup programcı tarafından başlatıldı. Nakamoto’nun gerçek kimliği hiçbir zaman doğrulanmadı.

Bitcoin’in gizemli yaratıcısı tarafından 2008 yılında yapılan bir teknik inceleme, kripto para piyasasının bel kemiği olacak blok zinciri sistemini ortaya çıkardı. Blok zinciri, bilgileri güvence altına almak için bir bilgisayar sistemleri ağına çoğaltılan ve dağıtılan dijital bir işlem defteridir.

Bitcoin Temel Kavramları

Blok, belirli bir süre boyunca bir grup Bitcoin işlemidir. İşlemler, yeni oluşturulan BTC ile işlemleri doğruladığı için finansal olarak ödüllendirilen “madenciler” tarafından doğrulanır.

Her Bitcoin sekiz ondalık basamağa bölünebilir. Bir millibitcoin (mBTC), bir Bitcoin’in 1/1.000’idir. En küçük birim, bir Bitcoin’in 1/100.000.000’u olan bir satoshi’dir (sat).

İşlem; “Ödeyen X, Y Bitcoin’i alıcı Z’ye gönderir” olarak biçimlendirilmiş bir bilgisayar yönergesi.

Her işlem zincirde kesintisiz bir bağlantı oluşturur. Bu şeffaf, halka açık zincir, Bitcoin’in var olmasını ve kullanılabilir olmasını sağlayan şeydir. Tüm işlem blokları, “blockchain” kelimesinin etimolojisini oluşturan önceki işlem bloklarına bağlıdır.

Bağımsız bireyler veya gruplar, bir blok oluşturmak için karmaşık ve maliyetli bilgisayar hesaplamalarını tamamlar.

Madencilik faaliyetleri, blok zincirini tutarlı, eksiksiz ve değiştirilemez tutan bir kayıt tutma hizmeti içerir. Karmalar, mevcut Bitcoin’i doğrular ve madencileri eşit şekilde ödüllendirmenin bir aracı olarak hizmet eder.

Blok zinciri adresi. 25 ile 34 alfanümerik karakterden oluşuyor. Bu, kripto paraları nereye göndereceklerini bilmeleri için diğer taraflara verilen bilgidir. Anonim olarak kabul edilirler. Çünkü blok zincirinin kendisi halka açık olsa da, adres kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri korur. Kripto para borsaları, yasa gereği kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri toplamak için gerekli olabilir. Ancak her işlem gizliliği korumak için farklı bir Bitcoin adresiyle ilişkilendirilebilir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.