a

Axelar (AXL) Nedir? Nasıl Çalışır, Token Kısmının Detayları Neler?

coinnet
coinnet

Blok zinciri birlikte çalışabilirliğini artıran devrim niteliğinde merkezi olmayan bir ağ olan Axelar’ı keşfedin. Temel unsurları arasında doğrulayıcılar, akıllı sözleşmeler, geliştirici araçları ve güvenli ve sorunsuz zincirler arası iletişim ve etkili ağ yönetimi sağlayan yerel AXL tokeni bulunur.

Axelar, farklı blok zinciri ağlarının birlikte sorunsuz çalışmasını kolaylaştırmayı amaçlayan yeni bir teknolojidir. Web3 ekosistemi için bir tür omurga görevi görür. Kalbinde, zincirler arası iletişimi kolaylaştırmak için tasarlanmış merkezi olmayan bir blok zinciri ağıdır. 

Bir blok zincirindeki kullanıcıların, varlıkların ve uygulamaların diğer blok zincirlerindekilerle güvenli, hızlı ve kullanımı kolay bir şekilde etkileşime girebileceği anlamına geliyor.

Axelar Token Nedir?

Axelar, zincirler arası iletişim ve birlikte çalışabilirlik için merkezi olmayan bir ağ sağlamayı amaçlayan bir blok zinciri platformu ve kripto para birimidir. Proje, varlıkların ve verilerin farklı blok zinciri ağları arasında sorunsuz bir şekilde aktarılmasını sağlamak. Birlikte çalışmalarına ve bilgileri güvenli bir şekilde paylaşmalarına olanak tanımak için tasarlanmıştır.

AXL 3 Katmanlı Yönü

Axelar üç katmanlı bir sistem üzerine inşa edilmiştir:

  • Ağı sağlıklı tutmaktan ve işlem yapmaktan sorumlu merkezi olmayan bir doğrulayıcı ağı ile başlar. Bu doğrulayıcılar, Katman 1 blok zincirlerinin birbirleriyle konuşmasına izin veren bir tür çok partili kriptografi kaplaması olan bir zincirler arası ağ geçidi protokolü kullanır. Doğrulayıcılar, bağlı harici zincirlerde meydana gelen olayların, bu zincirlerde bulunan ağ geçidi akıllı sözleşmelerini okuyup yazarak gerçek olmasını sağlar.
  • İkinci katman, Axelar ile bağlı olduğu Layer 1 blok zincirleri arasında köprü görevi gören ağ geçidi akıllı sözleşmeleri içerir. Doğrulayıcılar, gelen işlemleri bulmak için her zaman bu ağ geçitlerine göz kulak olurlar, daha sonra bir fikir birliği mekanizması kullanarak bakar. Analiz eder ve onaylarlar. Herkes bir işlem üzerinde anlaştığında, bunu hedef zincirin ağ geçidine yazar. Bu, zincirler arası işlemin gerçekleşmesini kolaylaştırır.
  • Üçüncü bileşen, doğrulayıcıların ve ağ geçitlerinin temel katmanlarının üzerinde yer alan API’ler (Uygulama Programlama Arayüzleri) ve SDK’lar (Yazılım Geliştirme Kitleri) gibi geliştiriciler için araçları içerir. Bu uygulama geliştirme katmanı, geliştiricilerin zincirler arası uygulamalar oluşturmak için kullandıkları ve böylece evrensel birlikte çalışabilirliği uygulamalarına ve blok zincirlerine aşıladıkları şeydir.

AXL Nasıl Çalışır?

AXL tokeni, yerel kripto para birimi olarak hizmet veren Axelar Network’ün çok önemli bir bileşenidir. Ağın operasyonlarını, güvenliğini ve yönetişimini sürdürmenin ve teşvik etmenin ayrılmaz bir parçasıdır. AXL merkezi olmayan, hisse kanıtı bir mutabakat mekanizması sağlamak için geliştirilmiştir. Bu mekanizma, dinamik ve çeşitli doğrulayıcılar seti ile birleştiğinde, ağın potansiyel saldırılara karşı sağlamlığını korumak için çok önemlidir.

Axelar ağında, yeni bloklar üretmekten, çok partili imzalamaya katılmaktan ve dış zincir devletlerinde oy vermekten sorumlu olan doğrulayıcılar, AXL belirteçlerinde ödenen ödüllerle teşvik edilir. 

Token sahipleri, AXL stake ederek bunları bir doğrulayıcının staking havuzuna devreder. Karşılığında enflasyonist ve toplam token arzına katkıda bulunan ödüller alır. Bu süreç, ağ güvenliğine katkıda bulunarak tüm katılımcıların çıkarlarını uyumlu hale getirir.

AXL Token Ekonomisi

AXL’in token ekonomisinin amacı, Axelar ağının aşağıdaki önemli hedeflere ulaşmasına yardımcı olan bir token ekonomisi oluşturmaktır:

  • Güvenlik: Çok sayıda doğrulayıcıyı güvenli düğümleri çalıştırmaya teşvik eden, staking için iyi ödüllere sahip iyi bir teşvik modeli.
  • Ademi merkeziyetçilik: Çok sayıda insana bir belirteç verilir. Bu da daha sonra onu merkezi olmayan bir doğrulayıcı grubuna verir. Yönetişim hakkında kararlar almaya yardımcı olur.
  • Uzun Ömür: Belirteçlerin ekonomisi, blok doğrulama gibi tüm önemli Axelar süreçlerinin genel bakımını teşvik etmek için ayarlanmıştır.
  • dApps: Belirteç, merkezi olmayan uygulamaların (dApps) geliştiricilerini cross-chain geliştirme için Axelar API’lerini kullanmaya teşvik eder.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.