a
coinnet
coinnet
coinnet

Merkezi olmayan yapay zeka Dai (DAI) sistemleri blockchain teknolojisini kullanarak verileri dağıtan, işleyen ve depolayan yapay zeka (AI) çözümleridir.

Bu sistemler kullanıcılara yerel cihazlarında önceden eğitilmiş yapay zeka modellerini kullanma olanağı tanır. Böylelikle verilerini merkezi bir otoriteye vermeden YZ tarafından üretilen iç görülerden faydalanabilirler.

Kullanıcılar, merkezi olmayan bir yaklaşımı benimseyerek cihazlarındaki verileri işlemek için önceden oluşturulmuş yapay zeka modellerini kullanabilir ve elde ettikleri sonuçları, temel kişisel verilerini paylaşmadan üçüncü taraflara iletebilir.

Dai ‘nin Temel Bileşenleri Nelerdir?

Dai ‘nin temel bileşenleri YZ düşüncesini, metodolojilerini, teknolojilerini, sistemlerini ve hizmetlerini içeren merkezi olmayan ortamlarda gelişmiş bir yapay zeka anlayışını ifade eder. Dai ‘nin depolanması, güncellenmesi, paylaşılması ve değiş tokuş edilmesini içerir.

YZ araştırmacısı Profesör Longbing Cao’ya göre Dai (DAI) merkezi olmayan zekayı geliştirmek, yönetmek ve dağıtmak için YZ düşüncesini ifade eder. Bu yaklaşım merkezi olmayan düğümler veya cihazlar arasında yapay zekanın depolanması, güncellenmesi, paylaşılması ve değiş tokuş edilmesini, aynı zamanda merkezi olmayan ekosistemlerden yapay zekanın entegre edilmesini içerir.

Dai blockchain, akıllı sözleşmeler, federe öğrenme ve homomorfik şifreleme teknolojileri gibi temel bileşenleri içeren YZ platformları veya merkezi olmayan uygulamalar (dApps) ile oluşturulmuştur.

Blockchain de dahil bu sistemler, YZ geliştiricilerinin önceden oluşturulmuş makine öğrenimi modellerini kullanıcının cihazlarına dağıtmalarını sağlar. Cihazlar daha sonra bağımsız bir varlık olarak veya koordineli bir ağın parçası olarak, yerel olarak yapay zeka çıkarım görevlerini yerine getiren özerk aracılar olarak hareket edebilir.

Ayrıca, birleştirilmiş öğrenme ve homomorfik şifreleme kullanıcının cihazındaki veri işleme faaliyetlerinin gizliliğini izole etmeye ve korumaya yardımcı olur. Böylelikle bilgileri yetkisiz üçüncü şahıslar tarafından görüntülenemez.

Sonuç olarak Dai (DAI) sistemleri kullanıcılara şu avantajları sağlar:

  • Verilerini üçüncü bir tarafa ifşa etmeden yapay zeka eğitim modellerine erişim.
  • Merkezi bir otoriteye bağımsız olarak çalışma ve karar verme yeteneği.
  • Geliştiricilerin önceden oluşturulmuş eğitim modellerini bir düğüm ağı üzerinden dağıtma yeteneği.
  • Yapay zeka modelinin işleme faaliyeti üzerinde daha fazla şeffaflık.

Merkezi Olmayan Yapay Zekanın Amacı Nedir?

Dai (DAI) ‘nın amacı mali kaynaklara sahip büyük teknoloji şirketleri arasında sınırlı kalmış yapay zeka sistemlerinin demokratikleştirilmesidir. Bu yaklaşım, YZ geliştirmenin merkezileşmesini engelleyerek daha küçük araştırmacılara yenilik yapma fırsatı sunar.

Federal öğrenme, merkezi olmayan YZ sistemlerinde verilerin işlenmesinden sorumlu merkezi bir otoritenin olmamasıyla ayrışır. Bu kullanıcı gizliliğini korumak için verilerin merkezi bir kontrole tabi olmadan eğitilmesini sağlar.

Dai (DAI) kullanıcılara verilerini paylaşmadan YZ tabanlı karar alma süreçlerinden faydalanma, daha fazla şeffaflık ve hesap verebilirlik, bağımsız araştırmacıların katkıda bulunma fırsatları gibi bir dizi avantaj sunar. Bu yaklaşım yapay zeka geliştirmeyi demokratikleştirme potansiyeline sahiptir ve merkezi olmayan bir temelde inovasyonu teşvik eder.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.