a
NFT
coinnet
coinnet

ETHPad (ETHPAD), zincirler arası lansmanlara tam erişim sağlayan yeni bir platformdur. EIP-1559 güncellemesi etrafında modellenen, dünyanın ilk enflasyonist ve merkezi olmayan IDO platformu olduğu öne sürülüyor.

Benzer bir proje olan BSCPad’i piyasaya süren BlueZilla şirketi, ETHPad’in de oluşturucusudur. BlueZilla’nın BSCPad ile gösterdiği başarı, şirketi launchpad alanındaki kripto pazarlama liderlerinden birisi haline getirdi ve böylece yeni proje duyurulduğu zaman kripto topluluğunun ilgisini çekti.

Binance Smart Chain için ilk merkeziyetsiz IDO platformu olan BSCPad, blok zinciri ekosistemine katılmak için ilk Ethereum tabanlı launchpad yani projenin piyasaya sürülmesindeki en büyük motivasyon oldu.

ETHPad nasıl çalışıyor?

ETHPad, maksimum kripto para arzına odaklanma eğiliminde olan deflasyonist bir mekanizma ile çalışıyor. Projede, deflasyonist metodolojiyi pratiğe dökebilmek için tüm token satışları %10’luk bir ücrete tabiidir. Alınan %10’luk ücretin %2,5’i yakılmakla birlikte %7,5’i ETH stakerlarına verilecek. Yatırımcılar, %25’lik bir yakma ücreti yükümlülüğüne girerek tokenleri erkenden stake ettiği tokenleri geri alabilecek ancak 21 günlük bir bekleme süresini bekleyen yatırımcılar herhangi bir yakma ücreti ödemeyecek. ETHPad, şu anda birkaç deflasyonist pratik üzerine çalışıldığını ve yakın gelecekte proje üzerinde uygulanacağını da duyurdu.

Buna ek olarak, projenin en önemli unsuru EIP-1559’dur. EIP-1559, ETHPad platformunda yatırımcıların daha az ücret ödemesine ve işlemleri eskisinden daha hızlı tamamlamasına yardımcı olacak bir dizi iyileştirmeyi gerçekleştiriyor.

EIP-1559, şu anda piyasa fiyatı müzayede modellerini etkileyen sorunları ele almak için yeni bir işlem fiyatlandırma yöntemi sağlıyor. Bu noktada iki tür ücret öne sürülüyor; taban ücreti ve katılım ücreti.

Taban ücreti, her işleme dahil edilmesi gereken blok başına ağ ücretidir. Bu taban ücret, bloklar gas hedef sınırının üzerindeyse artar, öte yandan tam tersi şekilde gas hedef sınırının altındaysa düşer.

Ağ tıkanıklığı güçlü olduğunda taban ücret daha yüksek olur ve ağ tıkanıklığı minimum olduğunda azalır. Yine de ağ üzerindeki işlemler geçmişe göre daha da hızlanıyor.

Değerli okurlarımız, Kripto dünyasından anında haberdar olmak isterseniz Twitter ve Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.