a
coinnet

Internet Computer Protocol (ICP) Nedir?

coinnet
coinnet

Internet Computer Protocol (ICP) hesaplama ve veri depolama konusunda daha yüksek verimlilik, hız ve ademi merkeziyetçilik sağlamayı amaçlayan bir blockchain ağıdır. Bu proje internetin tekelleşme, düşük sistem güvenliği ve kişisel veri kötüye kullanımı gibi sorunlarını çözmeyi hedeflemektedir.

Internet Computer Protocol (ICP) ‘ü diğer blockchain ağlarından ayıran üç temel özellik bulunmaktadır. Bu özellikler şu şekildedir:

Basit Kullanıcı Arayüzü: Herkes, merkezi olmayan bir uygulama (dApp) oluşturmak için blockchain platformunu kullanabilir. Çünkü kullanıcı arayüzü oldukça basittir.

Merkezi Olmayan Altyapı: ICP, merkezi veri sunucuları yerine bağımsız tarafların kurduğu özel donanımlı merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışır. Blockchain işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleşir ve diğer kripto paralardan ayrılarak işlemlerin uzun süreler almasının önüne geçer.

ICP Tokenı: Internet Computer Protocol ağındaki yerel hizmet belirteci olan ICP, ağ yönetişimini kolaylaştırır, hesaplamayı sağlar ve katılımcıları ödüllendirir.

Bu kapsamda ICP ‘nin temel amacı, geleneksel internetin zayıf yönlerini düzeltmek ve kullanıcıları daha güvenli, hızlı ve ademi merkeziyetçi bir çevrimiçi deneyime kavuşturmaktır.

Internet Computer Protocol (ICP) Temel İşlevleri Nelerdir?

Web3 Etkinleştirme: Internet Computer Protocol (ICP) sosyal ağlardaki gizlilik sorunlarını çözmek için kullanılan bir “dünya bilgisayarı” oluşturur. Kullanıcılar, kendi güvenlik özelliklerini kullanarak kriptografik olarak kimlik doğrulaması yapabilir ve çeşitli Web3 hizmetlerini kullanabilir.

Dünya Bilgisayarı: Geliştiriciler, merkezi olmayan çevrimiçi hizmetler oluşturmak için Internet Computer Protocol (ICP) blok zincirini kullanabilirler. Bu hizmetler bilgi teknolojilerine güvenmeksizin çalışabilir. Ayrıca tamamen merkezi olmayan bir yapıya sahiptir.

Alt Ağ Blok Zincirleri: Internet Computer Protocol (ICP) birbirleriyle entegre olabilen bağımsız alt ağ blok zincirleri oluşturur. Bu alt ağlar, uygulamaların güvenli bir şekilde etkileşime girmesine olanak tanır ve genişleyebilir bir yapı sunar.

Zincir Anahtar Kriptografisi: ICP, zincir anahtar kriptografisi adı verilen yeni bir çerçeve içerir. Bu, blockchain güvenliğini sağlamak için kullanılır. Ayrıca diğer blok zincirlerinden farklı olarak küçük eserleri doğrulamak için büyük veri miktarına ihtiyaç duymaz.

Akıllı Sözleşmeler: Internet Computer Protocol (ICP) akıllı sözleşmeleri tarafından sunulan içerik ve yanıtları doğrulamak için zincir anahtar imzalarını kullanır. Bu akıllı sözleşmeler, WebAssembly bayt kodu ve kalıcı bellek sayfalarından oluşan yazılımlardır.

ICP Çalışma Mekanizması Nedir?

Internet Computer blockchain özel düğüm makinelerinden oluşan bir ağ üzerinde çalışır. Bu düğüm makineleri, bağımsız düğüm sağlayıcıları tarafından işletilen özerk veri merkezleri kullanılarak işletilen standartlaştırılmış donanımlardır.

ICP protokolünü kullanan düğümler, halka açık bir Dünya Bilgisayarı oluşturur. Zincir anahtar kriptografisi, blockchain güvenliğini sağlamak için kullanılır. Düğümler NNS adı verilen gelişmiş bir DAO’nun kontrolünde alt ağ blok zincirleri oluşturabilirler.

Alt ağ blok zincirleri, uygulamaların güvenli bir şekilde etkileşimde bulunmasını sağlar ve kendi aralarında entegre olabilirler. Zincir anahtar imzaları akıllı sözleşmelerin doğruluğunu sağlamak için kullanılır.

Akıllı sözleşmeler tarayıcı içinde çalışan etkileşimli web içeriği sağlar. Bu akıllı sözleşmeler, WebAssembly bayt kodu ve kalıcı bellek sayfalarından oluşan yazılımlardır ve çeşitli uygulamalar oluşturmak için kullanılabilir.

Internet Computer Protocol (ICP) zincir anahtar kriptografisi çerçevesi, alt ağ blok zincirleri ve akıllı sözleşme gibi özellikleriyle internetin ötesinde bir çevrimiçi deneyim sunar. ICP kullanıcılarına daha güvenli, hızlı ve merkezi olmayan bir internet deneyimi sağlar.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.