a
coinnet
coinnet

Kripto para piyasasında anlaşılması zor olan bazı kavramlar bulunmaktadır. Bitcoin Opsiyon Sözleşmesi de bunların arasında yer alır. Sık sık gündemi takip eden bir kişi bu kavram ile defalarca kez karşılaşmış olabilir.

Genel bir tanım ile opsiyon sözleşmesi, bir varlığı iki taraf arasında belirli bir vadeye kadar ve belirli bir miktarda alıp satma hakkı tanımaktadır. Genel bir ekonomi terimidir. Kripto para piyasasında da oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır. Vadeli işlemler sözleşmelerine benzer bir yapıya sahip olmasına rağmen ufak farklılıklarla birbirlerinden ayrılmaktadır. BTC opsiyon sözleşmesi vadeli işlemler sözleşmesinin bir türev ürünüdür. Ancak, opsiyon sözleşmelerinde geçerlilik süresi sona erdiğinde işleme konma zorunluluğu bulunmaz.

İşlem türü açısından iki tür Bitcoin opsiyon sözleşmesi bulunmaktadır.

Bitcoin opsiyon sözleşmelerinde alıcılar, Put veya Call emirlerini vermekte ve iptal etmekte özgürdür. Herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Fakat satıcı için aynı durum söz konusu değildir. Sözleşmenin vadesi geldiğinde bu işlemin gerçekleştirilmesi mecburidir. Bu nedenle satıcılar alıcılara göre daha fazla risk almış olurlar.

Opsiyon Sözleşmeleri Hangi Dezavantajları İçerir?

Bitcoin opsiyon sözleşmesi, çalışma mantığı bakımından bakıldığında oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Hedging kavramının yeterince anlaşılması gerekmektedir. Bununla birlikte boğa, ayı veya yatay çizgide ilerleyen piyasa koşullarında da kar elde etmeyi sağlamaktadır. Ancak tüm bunların gerçekleşmesi için çalışma mekanizmasının anlaşılması gerekmektedir. Prim hesaplarına hakim olunması gerekir. Opsiyon piyasasında likidite düşüktür. Prim ücretleri ise vadeye göre değişiklik göstermekte ve vade sonuna doğru düşüşe geçmektedir.

Takipte Kalın!

Son dakika haberlerini anında öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz. Twitter hesabımıza ulaşmak için lütfen linke tıklayın.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.