a
coinnet
coinnet
coinnet

Polygon (MATIC), Ethereum blockchain ile paralel çalışan Layer-2 bir blockchain protokolü olarak önceki adıyla MATIC Network olarak bilinmekteydi. 2017 yılında başlatılan Polygon, Ethereum ‘un blok zincirlerinin interneti olarak tanımlanmakta ve Ethereum blok zincirindeki ölçeklendirme sorunlarını çözmeyi amaçlamaktadır. Dolayısıyla hızlı işlemler ve düşük işlem ücretleri ile gerçekleştirilmektedir.

Polygon (MATIC), Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumludur ve kullanıcılara sıfıra yakın işlem ücretleri ve hızlı işlemler sunar. Polygon Ethereum’dan ayrı bir blockchain olarak bilinmektedir. Ancak cüzdan adresleri her iki blok zincirinde de aynıdır. Ayrıca, Polygon özel blok zincirleri geliştirebilir, Ethereum ve diğer blok zincirleri arasında iletişimi sağlayabilir ve diğer blok zincirlerinin Ethereum zinciriyle uyumlu hale gelmesine yardımcı olabilir.

Geleneksel PoS mekanizmalarından farklı olarak, Polygon’un değiştirilmiş PoS mutabakat mekanizması doğrulayıcıların her blokta mutabakata varmasını sağlar. Ethereum, 2022 yılında iş kanıtından (PoW) PoS’a geçmiştir. Kullanıcılar, kripto paralarını diğer blok zincirlerinden Polygon’un ağına köprüleyebilir ve Ethereum blockchain ile erişilebilen uygulamalarla etkileşime girebilirler.

Polygon’un ağı on binlerce merkezi olmayan uygulamaya (dApps), 3 milyondan fazla ortalama günlük işleme ve 5 milyar dolarlık güvenli varlığa ev sahipliği yapmaktadır.

Polygon (MATIC) Ne Anlama Geliyor?

Polygon, başlangıçta MATIC Network olarak bilinmekteydi ve Ethereum altyapısını iyileştirmeyi amaçlamaktaydı. Şubat 2021’de Polygon olarak yeniden markalandı ve birden fazla blok zincirini birbirine bağlayan bir ağ olma hedefini yansıttı.

Polygon’u Kim Yarattı?

Polygon’u Mumbai merkezli yazılım mühendisleri Jaynti Kanani, Sandeep Nailwal, Anurag Arjun ve Mihailo Bjelic kurdu. MATIC, Polygon’un blok zincirinin yerel kripto para birimidir ve Ethereum’un ERC-20 standardına dayanmaktadır. Dolayısıyla bu diğer Ethereum tabanlı kripto paralarla uyumlu olmasını sağlar.

MATIC Nedir?

MATIC, Polygon’un ağındaki işlem ücretlerini ödemek, ağı güvence altına almak için stake edilmek ve Polygon’un üzerindeki NFT’ler gibi varlıkları almak için kullanılır. Ayrıca, MATIC coin sahiplerine Polygon’un gelişimindeki değişikliklere oy verme hakkı tanır.

Polygon Nasıl Çalışır?

Polygon, ana Ethereum blockchain ile bağlı paralel bir blockchain olarak çalışır. Ayrıca Ethereum ‘u güvenlik, modülerlik ve blockchain egemenliği açısından geliştirme hedefi güder. Polygon Studios, 2021 yılında Polygon Technology’nin bir yan kuruluşu olarak merkezi olmayan blok zinciri oyunlarına ve NFT’lere odaklanmak üzere kuruldu.

MATIC Geleceği

MATIC coin fiyatı Mayıs 2019’da düşük bir seviyeden Aralık 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesine kadar değişkenlik gösterdi. Polygon(MATIC) ‘un geleceği, ana Ethereum blok zincirine bağlı olarak şekillenecek olsa da, geliştiriciler protokolü diğer blok zincirlerine genişletme hedefini sürdürmektedir.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.