a

Kongre Komitesi, Kripto Madenciliği Duruşmasından Önce Tanık Listesini Yayınladı

Perşembe günü Kongre’den önce yapılacak bir duruşma, iş kanıtı kripto madenciliğine, özellikle Bitcoin’e geleneksel olarak olduğundan daha az düşmanca görünüyor.

17 Ocak’ta, Gözetim ve Soruşturmalar Evi Enerji ve Ticaret Alt Komitesi, “Kripto Para Birimi Temizleme: Blok Zincirlerinin Enerji Etkileri” başlıklı duruşma için muhtıra ve tanık listesini yayınladı.

Blok, ilk olarak Ocak ayının başında yaklaşan duruşmanın haberini verdi. Çin’de ülke çapında bir baskının ardından ABD’nin 2021’de Bitcoin hash gücünün bir numaralı kaynağı olarak ortaya çıkmasını takip ediyor. 

Memorandumun kendisi, Ethereum ve Bitcoin’in enerji kullanımının tartışmalı rakamlarına atıfta bulunuyor. Bunları işlem başına bir ABD evinin güç taleplerinin sırasıyla sekiz ve 70 günden fazlasına koyuyor. 

Komitenin mevcut temel belgesi, yerel enerji fiyatlarının artmasına neden olan, başlangıçta reklamı yapılan yerel işlerin sayısını üretemeyen ve/veya bunları olduğundan fazla tahmin eden bir dizi madencilik firması vakasını inceleyerek, PoW’ye dayalı kripto para birimlerinin iddia edilen ekonomik avantajlarını göz ardı ediyor

Duyuru ayrıca, Ethereum’un PoW’dan Proof of Stake’e (PoS) uzun gecikmeli geçişi konusunda çok daha iyimser görünüyor. Duyuruda:

“PoS blok zincirleri, madencilerin sıfır toplamlı ödüller için bilgi işlem gücünü kullanarak rekabet etmesini gerektirmez. Madencilerin bazı aksiliklerine ve muhalefetine rağmen, Ethereum, PoW blok zincirinden yüzde 2.0 daha az enerji kullanabilen Ethereum 99.99 adı verilen PoS’a geçişle ilerliyor.” dendi.

Tanıklar Yabancı Değil

Tanıklar çeşitli profesyonel geçmişlerden geliyor, ancak genel olarak konuşursak, seçimleri kripto madenciliği için alt komitenin yayınladığı asıl muhtıradan daha uygun görünüyor. Liste, kripto para biriminin enerji sorununa yanıt olarak uyum sağlama yollarını duymaya en azından ciddi bir ilgi gösteriyor. 

Muhtemelen kripto endüstrisine en aşina olan kişi, Binance.US’un CEO’su olan eski bir düzenleyici ve daha yakın zamanda madencilik hizmetleri firması Bitfury’nin CEO’su olan Brian Brooks’tur.  

Listedeki bir diğer sektör oyuncusu da Soluna CEO’su John Belizaire. Birinci katman projesi Solana ile tüketilmemesi için Soluna, mahsur kalan yenilenebilir enerji kaynaklarına göndermek için modüler veri merkezleri kurar ve bu enerjiyi kripto madenciliği gibi hesaplama görevlerinde kullanarak karlı hale getirir.

Duruşma haberlerinin ilk çıktığı gün Belizaire, Bitcoin’in enerji kullanımını savunan bir blog yazısı yayınladı. Gözetim Alt Komitesi duruşmayı resmi olarak duyurduğunda, bu enerji kullanımının veri merkezleriyle karşılaştırmasını tweetledi. 

Ayrıca Manhattan’daki Cornell Tech’de Blockchain dersleri veren Ari Juel de ortaya çıkacak. Belizaire ve Juel’in sohbet halinde olduğu bir video burada bulunabilir ve bu video sırasında Juel şunları not eder: “Soru şu ki, performanslarını Visa ağı gibi küresel işlem sistemleriyle rekabet edebilecekleri yere kadar geliştirebilir miyiz? Ve performanslarını önemli ölçüde artırabileceğimize inanmak için kesinlikle sebep var.”

Brooks gibi, Gregory Zerzen de Trump döneminde düzenleyici bir oyuncuydu ve son zamanlarda lobi faaliyetlerine katıldı. Ekim ayında, vatandaşları niceliksel genişleme yoluyla doların değer kaybetmesine kilitleme çabası olarak hükümetin kriptoya yönelik saldırılarını eleştiren bir yorum yayınladı. 

Daha önce Chelan County Public Utility District ve Washington Eyaletindeki Bonneville Power Administration’dan Steve Wright da ortaya çıkacak. Chelan County, ucuz hidroelektrik kaynakları nedeniyle bitcoin madencilerini cezbeden ABD konumları arasında yer alıyor ve Wright’ın kendisi, halka arzın ardından iflas başvurusunda bulunan bir kripto madenciliği şirketi olan Giga Watt’ın iflasıyla başa çıkmak zorunda kalan kamu hizmetlerinin başındaydı. 7 milyon dolarlık borç için müşterileri zor durumda bırakan tükenmişlik. Memorandumda Giga’ya atıfta bulunuldu.

Değerli okurlarımız, Kripto dünyasından anında haberdar olmak isterseniz Twitter ve Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.