a
coinnet
coinnet
coinnet

Toncoin (TON) ilk olarak 2018’de popüler mesajlaşma uygulaması olan Telegram tarafından oluşturulan bir blockchain ağıdır. O dönemde, Telegram Ethereum’a rakip olacak yeni bir blockchain inşa etmek amacıyla 1,7 milyar dolarlık özel fon sağlamıştır. TON, The Open Network’ün kısaltmasıdır.

Ancak, Toncoin resmi olarak piyasaya sürülmeden önce, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Telegram’a Toncoin üzerinden dava açması nedeniyle projeden vazgeçilmiştir. Telegram ‘ın Toncoin’le olan bağlantısı kesildikten sonra, bağımsız geliştiriciler proje üzerinde çalışmaya devam etmiş ve 2021’de Toncoin, ton.org alan adını ve kod deposunu devralan Newton tarafından piyasaya sürülmüştür.

Toncoin (TON) Telegram ile bağlantısını kaybetmiş olsa da Telegram kurucusu olan Pavel Durov, Telegram ‘ın Toncoin’le finansal veya teknolojik bir bağı olmadığını belirterek projeye destek vermiştir.

Toncoin Ne İçin Kullanılır?

TON token, Toncoin’in blok zincirinde çeşitli roller üstlenmektedir. İlk olarak işlem ücretleri için ödeme olarak kullanılır ve ağdaki işlemlerin gerçekleştirilmesi için gereklidir. Ayrıca, veri depolama ve blockchain tabanlı alan adları için de $TON ödenmesi gerekmektedir. Token aynı zamanda Toncoin blok zincirinin yönetişim tokenıdır ve sahipleri ağın geleceği hakkında kararlar almaya katılabilirler.

Toncoin’in yatırımcıları ayrıca $TON tokenlarını stake ederek ödül olarak ek tokenlar kazanabilirler. Bu blockchain tabanlı işlemleri doğrulamak için tokenlarını kilitledikleri ve ağın güvenliğine katkıda bulundukları bir süreçtir.

TON Yönetişimi

TON aynı zamanda Toncoin blockchain için bir yönetişim tokenı olarak da kullanılmaktadır. $TON’a sahip olan herkes ağın geleceğine yönelik önerilerin oylanmasına katılabilir.

İlk Toncoin oylaması Şubat 2023’te, kullanıcıların aktif olmayan madencilik cüzdanlarında bulunan TON ‘ı dondurmak için oy kullanmasıyla gerçekleşti. Oylamanın sonucu, Toncoin arzının yaklaşık olarak %20’sinin 4 yıl boyunca kilitlenmesi oldu.

Staking

Toncoin’deki yatırımcılar, ağdaki işlemleri doğrulamak için TON tokenlarını da stake edebilirler. Blockchain, Ethereum ve diğer büyük ağlara benzer bir proof-of-stake doğrulama mekanizması kullanmaktadır.

Toncoin’in stake etme işlemi şu anda doğrudan ağ üzerinde veya Binance dahil olmak üzere birkaç büyük kripto borsası aracılığıyla gerçekleştirilebiliyor. Toncoin’i stake eden yatırımcılar ödül olarak ek tokenlar kazanmaktadır.

Toncoin Fiyatı Neden Yükseliyor?

Toncoin’in fiyatındaki yükselişin ana nedenleri arasında, Telegram’ın Toncoin cüzdanını entegre etmesi ve platformunun aylık 700 milyonu aşkın aktif kullanıcısına erişim sağlaması bulunmaktadır. Bu entegrasyonun daha fazla kullanıcının TON satın almasına ve kullanmasına yönelik talebi artırarak fiyatı yükseltmesi beklenmektedir.

Toncoin fiyat grafiği, başlangıçta zorlu bir dönemden geçse de Telegram entegrasyonu ve ağın gelişimiyle birlikte istikrarlı bir yükseliş göstermiştir. Analistler, Toncoin’in gelecekte daha da değerlenebileceğini ve 2030 yılına kadar fiyatının 25 $’a kadar çıkabileceğini öngörmektedirler.

Telegram ‘da Toncoin

Telegram ‘ın aylık 700 milyondan fazla aktif kullanıcısı vardır. Bu nedenle Toncoin’in bu entegrasyon yoluyla potansiyel erişimi çok büyük. Birçok Toncoin yatırımcısı, Telegram ‘ın bu hamlesinin daha fazla insanın TON satın almak ve kullanmakla ilgilenmesini sağlayacağını ve bunun da kripto paraya olan talebi arttıracağını ve fiyatını yükselteceğini düşünüyor.

Daha genel olarak, Toncoin blockchain gelişiminde kilometre taşlarına ulaştıkça buhar kazanıyor. Proje ilk başarılı oylamasını Şubat 2023’te gerçekleştirdi ve $TON coinin birkaç Tier-1 borsasına eklendiğini görmenin faydasını gördü. Etherscan verilerine göre, şu anda 7.400’den fazla cüzdan TON tutuyor.

Toncoin Fiyat Geçmişi & Fiyat Tahmini

Toncoin başlangıçta TON coinleri herkesin katılabileceği açık bir madencilik süreci aracılığıyla dağıttı. Madencilik Haziran 2020’den Haziran 2022’ye kadar sürdü ve $TON on binlerce geliştiricinin, yatırımcının ve erken benimseyenlerin eline geçti.

Mevcut tüm tokenlar çıkarılmadan önce TON ticareti başladı. CoinMarketCap verilerine göre, TON Ağustos 2021’de 0,50 dolardan işlem gördü. Ancak Kasım ayına kadar 4,45 dolara kadar yükseldi. Yani kripto boğa piyasasının ortasında yaklaşık olarak %800 kazanç elde etti.

Toncoin Nereden Alınır?

Toncoin’i satın almak isteyen yatırımcılar için en iyi platformlar arasında Coinbase ve Binance bulunmaktadır. Coinbase, ABD’deki kullanıcılar için uygun bir seçenekken, Binance dünya genelindeki yatırımcılara düşük ücretler ve staking imkanları sunmaktadır.

Sonuç olarak, Toncoin’in Telegram ‘ın kullanıcı tabanı ve geliştirici çekme potansiyeli, gelecekteki başarı şansını artırmaktadır. Toncoin ‘in yatırımcılar için çekici kılan faktörler arasında staking imkanı, düşük işlem ücretleri ve gelecek vaat eden bir fiyat artış potansiyeli bulunmaktadır.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.