a

Worldcoin (WLD) Nedir? WLD Projesinin Amacı Ne?

coinnet
coinnet

Worldcoin, yıllar süren geliştirme aşamasından sonra 2023 yılında piyasaya sürüldü. Gözlerini tarayarak ve yapay zekadaki son gelişmelerin yarattığı Hype sonrası ortaya çıkmasıyla dikkatleri üzerine çekti.

Worldcoin Nedir?

Proje, biyometrik veriler karşılığında kripto tokenleri yayınlayarak, hem küresel bir evrensel temel gelir hem de insanlar ve robotları ayırt etmek için bir kimlik doğrulama sistemi olarak çalışmayı amaçlamaktadır.

Projenin beta aşamasından bu yana 2 milyon kullanıcı kazandı. Lansmanla birlikte Worldcoin, “orbing” operasyonlarını 20 ülkede 35 şehre genişletiyor. Belirli ülkelerde kayıt yaptıranlar, teşvik olarak Worldcoin’den WLD kripto para birimi alacaklar.

Dijital bir para birimi olarak Worldcoin, insanlara herhangi bir fon yatırmalarına gerek kalmadan gelecekteki para biriminin bir belirtecini sunarak piyasa liderleri Bitcoin veya Ethereum’a farklı şekilde çalışacaktır.

Worldcoin Nasıl Çalışır?

WLD, dijital varlıklar, sabit paralar ve ayrıca geleneksel para birimlerini kullanarak küresel olarak ödeme, satın alma ve transferler sağlayan tamamen saklama uygulamasıdır. World ID’nin benzersiz dijital kimliğinin yardımıyla, insan rolü, giderek daha gelişmiş yapay zeka ile doldurulabilen çevrimiçi bir dünyada gösterilebilir.

Worldcoin, benzersizliklerini ve insanlıklarını kanıtlamak için bireylerin irisini tarayan ve onlara küresel bir dijital pasaport olarak kullanılabilecek bir Dünya Kimliği atayan Orb adlı bir cihaz geliştirdi.

Tarama, karma tehlikeye atılsa bile taranan görüntüyü yeniden oluşturmak imkansız olacak şekilde karma olarak bilinen bir sayı dizisine dönüştürülür. Orb, iris karmasını ve kullanıcının genel anahtarının bir karmasını Worldcoin sunucularına gönderir. Kişi daha önce kaydolmadıysa, karmalar veritabanına ve şirketin blok zincirine eklenir.

Worldcoin’in Amacı Ne?

2023’te çevrimiçi dünyada gezinmek, genellikle tehlikelerin gizlenmesinin sonsuz bir engeli gibi gelebilir. Bir.ok web sitesi bir kullanıcı adı ve şifre gerektirir. Dolandırıcılar, bağlantılara tıklamanızı ve onlara para göndermenizi sağlamak için her türlü stratejiye sahiptir. Botlar sosyal medya platformlarında yaygın olarak yayınlanıyor.

OpenAI’nin kurucusu ve CEO’su olarak Sam Altman, bunun gibi sorunların sorumluluğunu üstleniyor. Worldcoin, o zaman, potansiyel çözümü olarak hizmet ediyor. İnsanlar ve AI’lar arasında kesin bir ayrım yapmanın bir yolu. 

Çevrimiçi tüm insanlar, aslında insan olduklarını kanıtlayabilseydi, o zaman dolandırıcılık ve sahtekarlar önemli ölçüde azalır ve dijital manzaralar bir toplum olarak bizim daha doğru temsilleri haline gelirdi.

Worldcoin 3 Ana Öğesi

  • World ID – bir bireyin benzersiz kişiliğini kanıtlamak da dahil olmak üzere birçok önemli, kimlik temelli zorluğu çözmeye yardımcı olmak için tasarlanmış gizliliği koruyan bir dijital kimlik.
  • Worldcoin Token – sadece benzersiz bir birey olmak için hem fayda hem de gelecekteki yönetişim için küresel olarak ve insanlara özgürce dağıtılan ilk belirteç.
  • World App – Worldcoin tokeni, dijital varlıklar, sabit paralar ve geleneksel para birimlerini kullanarak küresel olarak ödeme, satın alma ve transferler sağlayan tamamen kendi kendine bir uygulama.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

coinnet

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.