a

Mark Zuckerberg, Metaverse’tan Emin Görünüyor

Meta Platforms CEO’su Mark Zuckerberg yaptığı bir röpörtajda, Metaverse ’in önümüzdeki on yılda işlerinin önemli bir parçası olabileceğini söyledi.

“Temelde Metaverse ‘de yüzlerce dolarlık ticaret yapan, her biri dijital ürünler, dijital içerik, kendilerini ifade etmek için farklı şeyler satın alan yaklaşık bir milyar insana ulaşmayı umuyoruz. Yani ister avatarları için giysi ister sanal evleri için farklı dijital ürünler olsun veya sanal konferans odalarını dekore edecek şeyler mümkün” dedi.

Büyümenin yavaşlaması ve günlük aktif kullanıcı sayısının son iki çeyrek arasında ilk kez art arda düşmesi nedeniyle şirketin piyasa değeri bu yıl yarı yarıya düştü. Zuckerberg, şirketi giderek daha fazla yeni nesil içerik olarak gördüğü şeye, insanların birbirleriyle iletişim kurabilen avatarlar için dijital ürünler alıp satabilecekleri sanal bir dünyaya yönlendiriyor. Şirketin hisse senedi sembolü, saf bir sosyal medya sağlayıcısı olarak tarihinin bir kalıntısı olan FB’den bu ayın başlarında META’ya dönüştü.

Metaverse ‘a 2014 yılından beri yatırım yapılıyor

Ancak şirketin artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğe yaptığı yatırım, kulaklık üreticisi Oculus VR için 2 milyar dolar ödediği 2014 yılına kadar uzanıyor. Kulaklık sevkiyatları, PC veya akıllı telefon sevkiyatlarını geçemedi. Zuckerberg, 299 dolardan başlayan mevcut nesil Meta Quest 2′nin performansı konusunda iyimserliğini de dile getirdi.

Zuckerberg, Mad Money sunucusuna “Quest 2 bir hit oldu” dedi. Ayrıca, “Bunun nasıl gittiğine gerçekten çok sevindim. Beklentilerimi aştı. Ama yine de Metaverse ’deki birkaç yüz milyonlarca hatta milyarlarca insan ölçeğine ulaşmasının biraz zaman alacağını düşünüyorum. Çünkü işlerin oraya ulaşması biraz zaman alıyor. Yani bu kuzey yıldızı ve sanırım oraya geleceğiz. Ancak, bildiğiniz gibi, yürüttüğümüz diğer hizmetler bugün zaten biraz daha büyük ölçekte” dedi.

Zuckerberg, Meta veri tabanındaki deneyimlerin Meta’nın Facebook ve Instagram’da yaygın olan metin, fotoğraf veya videolardan daha sürükleyici olabileceğini ve bu nedenle önümüzdeki on yılda Meta için büyük bir tema olacağını söyledi.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.