a
NFT

ABD Senatörü John Boozman’dan Çarpıcı Bitcoin Açıklaması!

coinnet
coinnet

ABD Senatörü John Boozman (AR), federal mahkemelerin ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanının Bitcoin’i bir meta olarak gördüğünü açıkladı.

Perşembe günü Kongrenin Neden Harekete Geçmesi Gerekiyor: FTX Çöküşünden Alınan Dersler başlıklı duruşmada yaptığı açılış konuşmasında Boozman, Bitcoin’in savcıların gözünde bir meta olduğunu söyledi. BTC ticaretine izin veren borsaların Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından düzenlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Bitcoin, kripto para birimi olmasına rağmen bir metadır. Federal mahkemelerin gözünde, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanının görüşüne göre de bir metadır. Bu konuda bir tartışma yok. Emtiaların işlem gördüğü borsalar varsa; buğday, petrol veya Bitcoin olsun, o zaman düzenlenmeleri gerekir. Bu kadar basit. Düzenleme yapmama seçimi, tüketicileri onları avlayanların merhametine bırakır” dedi.

ABD Senatörü John Boozman FTX Çöküşünden de Bahsetti

Senatör, bir zamanlar dünyanın en büyük üçüncü kripto para borsası olan FTX’in çöküşünden bahsetti ve yabancı bir şirket olmasına rağmen ABD’li müşterilere zarar verdiğini söyledi.

CFTC’nin, Bitcoin ve dolayısıyla BTC ticareti sunan herhangi bir kripto borsasını içeren dijital emtiaları düzenleyen doğru kurum olduğunu da sözlerine ekledi. CFTC’nin, piyasaların çalışması için yapıcı, uygulanabilir düzenleyici yapılar inşa ederek ve uygulayarak müşterilerin korunmasına yardımcı olabileceğini iddia etti.

“Bunun, CFTC’nin denenmiş ve güvenilir ilkelere dayalı düzenleyici rejimi nedeniyle, büyük ölçüde daha dirençli piyasalardan biri olduğu kanıtlanmış olan vadeli işlem piyasasını düzenlemesinden daha iyi bir örneği yoktur” dedi.

1974 Yılında kurulan CFTC, vadeli işlemler, takaslar ve belirli türdeki seçenekleri içeren türev piyasalarını düzenleyen ABD hükümetinin bağımsız bir kuruluşudur. Rostin Behnam şu anda CFTC Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Perşembe günü yapılan ilk kongre gözetim duruşması sırasında Behnam, kripto para biriminin potansiyel olarak ulusal güvenlik için bir tehdit olduğunu söyledi.

Behnam ayrıca kriptoyu düzenlemenin kolay bir iş olmayacağını da belirtti. ABD hükümeti bunları tamamen yasaklamak istese bile kripto para birimlerinin var olacağını söyledi. Geofencing olarak bilinen düzenlemelere ve kısıtlamalara rağmen, FTX müşterilerinin %2’sinin ABD’li olduğunu söyledi.

“Bunun olmaması gerekiyordu. İnsanlar, ABD’de yasaklanmış olsa bile, açık deniz kuruluşlarına ve faaliyetlerine maruz kalmanın bir yolunu bulacaklar ve bu konuda bir şeyler yapmalıyız” diyerek sözlerine son verdi.

Twitter adresimizi takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.