a
coinnet

Japonya Merkez Bankası, CBDC Pilotunu 2023’te Başlatmaya Hazırlanıyor

coinnet
coinnet

Japonya merkez bankası, ülkedeki en iyi üç bankanın yardımıyla CBDC pilot programını başlatmayı planlıyor. He BoJ, para yatırma ve çekme ile ilgili sorunları tespit etmek için 2023 baharında ticari bankalar ve diğer kuruluşlarla çalışmaya başlayacak. Ayrıca, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) doğal afetler sırasında ve internet bağlantısı olmayan yerlerde çalışıp çalışamayacağını da test edecek.

Japonya merkez bankası CBDC Yarışına Katıldı

Rapora göre, Japonya Merkez Bankası, 2026 yılına kadar dijital para birimi piyasaya sürüp sürmeyeceğine karar vermeden önce CBDC deneyine yaklaşık iki yıl devam etmeyi planlıyor.

Duyuru, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin araştırma yapma ve CBDC’yi teşvik etme çabalarını artırmasıyla geliyor ve Çin bu konuda öncülük ediyor.

New York Fed, diğer beş bankacılık ağırlığıyla on iki haftalık bir CBDC pilotu üstleneceğini açıkladı. Program, kurumlar arası merkez bankası fonlarının yerleşimini artırmak için dijital doları temsil eden tokenlerin kullanılmasının mümkün olup olmadığını görmek için yürütülüyor. Hindistan merkez bankası bile kısa süre önce Dijital Rupinin pilot lansmanı için lansman tarihlerini açıkladı.

Japonya Merkez Bankası ‘ndan bir yetkili geçen yıl merkez Bankası’nın amacının bir CBDC’nin özel ödeme sağlayıcıları arasındaki rekabeti teşvik etmesini ve toplumun tüm üyelerine açık olmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Hepsi CBDC’lere Meraklı Değil

Merkez bankalarının çoğunluğu merkez bankası dijital para birimlerinin oluşturulmasını araştırırken, Danimarka gibi bazı ülkeler CBDC yarışından çekilmeye karar verdiler. Merkez bankaları, özel sektör için potansiyel zorluklar ve diğer dezavantajlar dahil olmak üzere CBDC’lerin terk etmeleri için çeşitli nedenler verdi.

Bazıları CBDC’lerin yeni bir kavram olduğunu varsayabilirken, aslında otuz yıldır varlar. 1993 Yılında Finlandiya Bankası, elektronik bir nakit şekli olan Avant akıllı kartını piyasaya sürdü. Sistem sonunda 2000’lerin başında düşürülmüş olsa da, dünyanın ilk CBDC’si olarak kabul edilebilir.

Twitter adresimizi takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Sorumluluk reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.