a
coinnet

Kripto Paralar Kan Banyosu Yaşadı: Likidasyon 1 Milyar Dolara Dayandı

coinnet
coinnet

Kripto paralar, Cuma günü adeta kan banyosu yaşadı. Düşüşler arttı ve likidasyon seviyeleri bir anda arttı. Keskin bir düzeltmede, Bitcoin (BTC) fiyatı %6’dan fazla düşüşle 65.000 dolara kadar düştü.

Kripto Paralar Birden Çöktü

Daha geniş kripto paralar piyasasında %7,8’den fazla düzeltmeye yol açtı. Altcoin alanındaki düzeltme, ilk on altcoin’in %8-15 arasında herhangi bir yerde düzeltmesiyle daha da derin oldu. İlk 100 dışında ise son 24 saat içinde kayıplar yüzde 20’yi aştı.

Bitcoin Fiyat Çöküşü Ortasında 900 Milyon Dolar Tasfiye Edildi

Coinglass verilerine göre, son 24 saat içinde yaklaşık 925 milyon dolarlık yükseliş kripto para birimi bahisleri tasfiye edildi. Geçen ay türünün en önemli düşüşünü işaret etti. Finansal manzara, jeopolitik gerilimlerdeki artış nedeniyle Cuma günü çalkantı yaşadı. Yatırımcıları tahvil ve dolar gibi geleneksel güvenli liman varlıklarına sığınmaya itti.

Bununla birlikte, bu düzeltme S&P500 olarak varlık sınıflarında oldu ve hatta altın fiyatı kripto ile birlikte geri çekildi. Bu, yatırımcıların TÜFE ve enflasyon endişelerini de tarttığını ve Fed’in faiz oranlarını önemli ölçüde düşürme şansını gösterdiğini gösteriyor.

Kriptoda Opsiyonlu İşlemler

Opsiyon piyasasında yakından izlenen önemli bir gösterge, kripto paralar için tarihsel olarak yükseliş gösteren önemli bir Bitcoin kodu ayarlaması öncesinde spekülatörler arasında artan endişeyi göstermeye başlıyor.

Kaiko Research tarafından hazırlanan bir rapora göre, Bitcoin opsiyonları için oynaklık geçen hafta sonu artarak bir önceki haftanın düşüş eğilimini tersine çevirdi. Kaiko’da araştırma analisti olan Adam McCarthy, bu artışın tipik olarak piyasa katılımcıları arasında fiyat yönüyle ilgili azalmış güvene işaret ettiklerini açıkladı.

Artan zımni oynaklık, genellikle tüccarları mevcut pozisyonları korumak veya yukarı veya aşağı potansiyel fiyat hareketleri üzerinde spekülasyon yapmak için daha fazla ödeme yapmaya yönlendirir.

Bitcoin’in oynaklığı Cuma günü yoğunlaştı ve artan jeopolitik risklerin tetiklediği küresel finansal piyasalarda kargaşanın ortasında %8’i aşan dalgalanmalar yaşadı.

Kaiko, önümüzdeki iki hafta içinde sona erecek sözleşmeler için zımni oynaklıkta önemli bir artış kaydetti. Sadece iki gün içinde %59’dan %71’e yükseldi. Bu artış, yatırımcılar arasında yakın vadeli oynaklığın artan bir beklentisine işaret ediyor. McCarthy ekledi:

Bu durumda, yatırımcılar belirsiz olduklarından, ancak fiyat dalgalanmalarına karşı koruma elde etmek için seçenekler için daha fazla ödemeye istekli olduklarından, muhtemelen daha düşüş eğilimindedir. Aşağı doğru koruma satın almak için muhtemelen yüksek primler ödüyorlar.

Altcoinler Çok Ezildi

Bitcoin dışında, altcoin pazarındaki düzeltme daha da derin gerçekleşti. Bitcoin’den sonra en büyük ikinci kripto para birimi olan Ether, Kasım 2022’den bu yana en önemli gün içi düşüşü işaret etti. 

Ethereum en düşük noktasında %12’ye kadar düşerek önemli bir gerileme yaşadı. Solana ve Dogecoin, sırasıyla yaklaşık %12 ve %13’lük düşüşlerle aynı şeyi yaptı. Benzer şekilde, Cardano ve Polkadot her biri %15 civarında önemli düşüşlere tanık oldu.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.