a
coinnet

KRİPTO PİYASASI – COINNET RÖPORTAJ KÖŞESİ – BAHARLANYA

coinnet
coinnet

Kripto piyasası için değişken durumdan dolayı herkes farklı bir şey söylüyor. Yükselecek mi, artacak mı bilinmiyor. Zaten bunu bilmek tam olarak mümkün değil ancak analistlerin sözlerine güvenerek en az riskli adımlar atmış oluyoruz. Bizler de kripto piyasasının güvenilir ve sevilen ismi Baharlanya ile bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar.

ETH 2.0 NEDİR? ETH FİYATININ YÜKSELMESİNİN ARKASINDA BU TEKNOLOJİ Mİ VAR? 

ETH 2.0 yükseltmesi (mainnet) aslına bakarsanız ana ağın ölçeklenebilirlik ve performansını arttırmak amacı ile altyapıda yapılan geçişleri güncelleme işlemine verilen yeni sürüm adıdır. 

Madencilik yapısını the proof of work  (pow) sisteminden the proof of stake (pos) sistemine entegre etmesi ile mevcut madencilik yerine (staking) stake ederek doğrulayıcılar ile ödüllere hak kazanmasıyla daha hızlı,güvenli ve ekonomik boyuta taşımış oldu.  

Eth 2.0 için min. miktarda 32 eth yatırmak gereklidir. Bu miktarın fazla olduğunu düşünen yatırımcılar için ise ortak fonlar bir araya getirilmesi ile stake havuzları oluşturuyor. Bu yatırımcılar açısından daha teşvik edici ayrıca POW sistemindeki gibi elektrik yükünün kalkmış olması ile yatırımcısını katılım konusunda hafifletmiş ve gelir yaratma konusunda kolaylaştırmıştır.  

Dolayısı ile arz ve talep döngüsü içerisinde fiyata etkisi olmadığını söyleyemem. Market döngüsü içerisinde bitcoin’inide yakalamış olduğu yükseliş trendiyle birlikte temel analiz cephesinden pozitif yönde haberin etkisi ve iyileştirmelerle altyapı kaynaklı olumlu yönde yansıdığını düşünüyorum. 

BİTCOİN’İN SON ZAMANLARDA YAKALAMIŞ OLDUĞU YÜKSELİŞ TRENDİ İLE ALT SEZON BEKLENTİSİ ARTMIŞ DURUMDA VE YATIRIMCILARIN HANGİ PARİTEDE İŞLEM YAPLMASI GEREKTİĞİ SORUSUYLA KARŞILAŞIYORUZ. BU KONUDA GÖRÜŞLERİNİZ NELERDİR? 

Evet. marttaki 3k düşüşü sonrası yaklaşık %980lik bir yükseliş gördük toplamda geçtiğimiz günlerde yaptığı son 42k ath seviyesi ile. Tabi bu süreçte özellikle son dönemlerde markete çokca yeni yatırımcı katıldı. Furyaya katılmak isteyip nereden başlayacağını bilemeyen  önceki alt sezonu yaşamış mevcut yatırımcılar ile duyumlardan kaynaklı iştah seviyesinde artış gözlemliyoruz son dönemde market içerisinde.  

Öncelikle alt sezon için yani boğa piyasasının başlaması için toplama alanlarının oluşması gerekir.  Döngü için ise Btc’den çıkan paranın altlara dağılması yada Btc ile eş zamanlı altlara da yeni para girişi görmek gerekir. 

 Ilk seçeneğe yoğunlaşacak olur isek eğer btc’de bir düzeltme ve soluklanma akümülasyon dediğimiz  yatay yönde ilerlemesi ile altlara akacak olan para girişleri her iki pariteyide canlandıracaktır. Çünkü btc yükselişine eşlik eden dolar pariteside gelecek olan düzeltmeye eşlik edip dibini bulacaktır ezilmiş olan btc paritesi ile eşitlenecektir bu durumda.  

Dolayısı ile marketi domine eden  btc trendindeyken dolar paritesi yatay seyrinde iken btc paritesi ile dolar paritesi takip edilebilir.  

TEMEL ANALİZİN TEKNİK ANALİZ ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİ NASIL YORUMLUYORSUNUZ? 

Aslına bakarsanız temel teknik analizde öğrettiğimiz ilk ders Dow teorisidir ve ilk ilkesi ortalamalar endeksler yani fiyat herşeyi içerir.  

Bu ne demektir..  haberler, beklentiler, psikolojik etkiler, global etkiler bir bütün olarak fiyata etki eder yansır. Teknik analiz olabilecekler konusunda çizdiğimiz bir yol harıtasıdır. Dolayısı ile teknik analiz ile temel analizi ayrı ayrı değerlendirmek yerine bir bütün olarak değerlendirmek gerekir.  

 Temel teknik ile can bulur diyebiliriz. 😊 

TEKNİK PİYASA ANALİZİ YAPMAK İSTEYEN KİŞİLERE ÖNERİLERİNİZ NELERDİR ? 

Teknik analiz bir önceki soruda da cevapladığım gibi olabilecekler konusunda hazırladığımız bir yol haritasıdır fal bakmak değildir. Genelde dikkatimi çeken husus analizlerin kişinin kendine göre isteğine göre uydurması, yapılması gereken tarafsız bakış açısıdır kendimizi analize göre uydurmamız lazım analizi kendimize göre değil.  Piyasamız ezbere gelmez yapılan analiz gözlem ve yorumlama ile tamamlanmalıdır. Bundan ötürüdür ki anlayacaklar teknik analize yeni başlayan ve bu yazıyı okuyan arkadaşlarımız selam olsun 😊 kendi analizleri ile tecrübe edindikce zamanla stratejileri gelişecektir.  

Psikoloji irade ve analizine stratejisine sadık kalma beraberinde başarıyı getirecektir.  

OKURLARIMIZA VERECEĞİNİZ TAVSİYELER NELERDİR ?  

Warren Buffet’in bir sözü ile başlamak istiyorum.  

‘Borsa sabırsızların, sabırlılara para aktardığı mekanizmadır.’ bu kadar volatil bir piyasada aç gözlülük ve sabırsızlık üzgünüm kaybettirecektir. Doğru zamanda doğru yerde olmak gerekir hayatta olduğu gibi markettede.  Öncelikle kendilerini tanımalılar yatırımcı kimliklerinin neyi gerektirdiğini yaşam ve zaman koşullarının hangi vade için uygun olduğunu, risk iştahlarının ne kadar olduğunu.. Tüm bunlar sonunda en önemlisi kendi iradeleri dahilinde gerekli donanıma sahip olunduktan sonra yatırım yapmaları.  

Hayırlı kazançlar diliyorum .. 

Kendisine verdiği değerli bilgilerden dolayı teşekkür ederiz. Sizler de @baharlanya hesabından kendisini takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.