a

Blockchain Temelleri – Masternode Nedir?

Kripto sistem’de para kazanmanın birkaç yolu vardır. Birinci ​​olarak, Çeşitli kripto borsalar aracılığıyla kâr elde etmek için dijital paralar (coin/token) alıp satabilirsiniz. İkincisi ise, bir Masternode çalıştırabilirsiniz.

Belki de kripto meraklılarının Masternode teriminden birçok kez bahsettiklerini duymuş olabilirsiniz ve tüm bu süre boyunca bunun ne olduğunu veya nasıl çalıştığını merak ediyordunuz. Artık endişelenmeyin, bu yazımızda masternodlar hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız.

Peki, Masternode nedir?

Bir masternode basitçe anlatmak gerekirse bir madeni para ağının bütünlüğünü sağlamada rol oynayan bir bilgisayar olarak anlaşılabilir. Kripto alanı sadece merkezi olmayan ve aynı zamanda dağılmıştır bir alandır. Bu nedenle dünyanın farklı yerlerinden düğümleri (masternode’leri) çalıştıran birkaç kişi tarafından işlev gören bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte, Blockchain’in (madeni para defteri) bir kopyasını barındırmak ve böylece ağı desteklemek için tam bir düğüme ihtiyacınız vardır.

Masternode, blockchain defterinin bir kopyasını gerçek zamanlı olarak barındırarak ağı destekleyen bir kripto tam düğümdür (bilgisayar cüzdanı). Buna karşılık, Masternode ödül olarak kripto para olarak elde edilecektir.. Madenciliğe karşı harika bir alternatif sistem’dir.

Masternode’u Anlamak!

Masternod’ları daha iyi anlayabilmemiz için, var olan farklı Blockchain türlerini keşfedelim ve hangisinin Masternode çalıştırabileceğini anlayalım.

Burada iki yaygın Blockchain türü vardır:

  • –     POW (proof of work)
  • –     POS (proof of stake)

Her Blockchain, Blockchain işlevlerini etkinleştirmek için işlemleri işlediği benzersiz bir kendi mekanizmasına sahiptir.

POW Blockchains (Bitcoin bu kategori altındadır) ‘madenciler’ tarafından desteklenmektedir. İşlemleri, daha sonra Blockchain’e eklenen Block’ların ‘madenciliği’ yoluyla sağlar. Bunu zincirleri kullanarak elde ederler.

Zincirleri, verilerin çok yüksek hızlarda işlenmesini ve bulmacaların cevaplarını tahmin etmesini sağlayan bilgisayarlar olarak düşünün. Doğru cevabı alan bir ‘birey’ ödüllendirilir. Bununla birlikte, POW ile ana zorluk ise yüksek enerji tüketimidir. Bu’da alternatif olarak PoS’a geçişi tetikledi.

POS Blockchain, Masternodes tarafından desteklenmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi Masternodes, bir Blockchain içindeki işlemlerin işlenmesini sağlayan ve karşılığında oluşturulan bloklardan bir ödül kazanan bilgisayarlardır.

Orijinal hizmetlerin sağlanmasını garanti etmek için teminat tabanlı bir sistem altında çalışırlar. Blockchain ağ omurgası olarak veya bağlı bir doğrulama sistemi olarak isterseniz. Bitcoin ve Dash, Masternode modelini benimseyen ilk kripto para birimleriydi.

Neden bir Masternode kullanmalıyım?

Bir Masternode çalıştırarak kazandığınız para ödüllerinin yanı sıra, bir Masternode’u düşünmeniz için daha fazla neden:

  • İşlemlerin gizliliğini artırır.
  • Anında işlem yapılmasını sağlar.
  • Kullanıcının yönetişim ve oylamaya katılmasına izin verir
  • Kripto para birimlerinde hazine ve bütçe sistemini mümkün kılar.

Tüm Masternod’lar yukarıdaki görevleri gerçekleştirebilse de, bir Masternode’un belirli bir kripto para biriminde nasıl uygulandığına bağlı olarak bir dijital varlıktan bir diğerine biraz performans anlamında farklılık gösterebilir.

Peki, bir Masternode çalıştırmaktan ne kadar kazanabilirsiniz?

Masternode, ağ bakım işlevlerine katılarak pasif gelir elde etmenizi sağlar. Bununla birlikte, ne kadar kazanabileceğiniz konusunda tek bedene uyan bir yanıt yoktur. Genellikle, aşağıdaki faktörlere bağlı olacaktır:

  • Yatırım yapmak için seçtiğiniz kripto para tipi.
  • Kripto para başına Masternodları kolaylaştıran protokoller.
  • Bir projenin nihai değerinin gelecekteki yükselişi.

Örneğin, Dash için Masternode çalıştırmak size yaklaşık %45 ödül kazandırırken, madenciler %55 kazanıyor ve bu da tüm Masternodes’a bölünüyor. Dash web sitesine göre her hafta 2 Dash anlamına geliyor. Her yıl, 1000 Dash’iniz için %10 ile sonuçlanırsınız, tüm faktörler sabit kalır. Bu oldukça iyi bir kazanç gibi görünüyor.

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.