a
coinnet

Kripto Paralar Sert Düştü: Çöküşün Arkasında Hangi Nedenler Var?

coinnet
coinnet

Bu hafta kripto paralar satışı arttı. Yatırımcıların 100 milyar doların üzerinde varlık kaybettiğini görüldü. Kripto piyasa değeri bu haftanın başlarında 2,55 trilyon dolardan bugün 2,45 trilyon dolara geriledi.

Piyasa düzeltmesi, Bitcoin’in önümüzdeki ağır makroekonomik hafta nedeniyle panik satışların ortasında yukarı yönlü ivme kaybetmesiyle tetiklendi. Düşüşler Amerika’da beklenen ÜFE, TÜFE ve Fed kararıyla doğrudan bağlı olduğu aktarıldı.

Kripto Paralar ve Düşüş Faktörü

BTC fiyatı 69 bin doların altına düşmeden önce geçen hafta Bitcoin fiyatı yukarıda kaldı. Kripto türevlerinin sona ermesi ve ABD’de karışık iş verileri, işsizlik oranının %4,0’a yükselmesi ve tarım dışı maaş bordrolarında yukarı yönlü bir sürpriz, olumsuz duygulara neden oldu. 

GameStop’un hisse fiyatındaki ve meme coin GME’deki düşüş, Keith Gill, diğer adıyla Roaring Kitty’nin onları yönlendirmeye devam etmesiyle kripto pazarının havasına da zarar veriyor. GameStop (GME) meme coin son 24 saatte %17’nin üzerinde düştü. Oysa GameStop hissesi Pazartesi günü %12,01 düşüşle 24,83 dolara geriledi.

TÜFE enflasyonu, ABD Federal faiz artırımı kararı ve Japonya Merkez Bankası faiz zammı kararı için hazırlanıyor. Opsiyonlar ve vadeli işlem tüccarları, kripto piyasasında daha fazla satış yapmak için satış yapıyor.

Bitcoin ve Ethereum Dalgalanıyor

Bitcoin fiyatı son 24 saatte %4 düşerek 24 saatlik en yüksek seviye olan 70.195$’dan 67.325$’a düştü. BTC fiyatı 67.776 dolardan işlem görüyor. Spot ve türev piyasalarında düşük bir satın alma ilgisi olduğunu gösteriyor. CME Bitcoin vadeli işlem açık faiz düşüşü son 24 saatte %2,22 düşüş, yukarı yönlü yörüngeyi ciddi şekilde etkiledi.

Ethereum (ETH) fiyatı da son 24 saat içinde %4 düştü ve fiyat şu anda 3.528 dolardan işlem görüyor. 24 saatlik en düşük ve en yüksek fiyat sırasıyla 3.514 dolar ve 3.711 dolar. Diğer altcoinler de daha büyük kripto paralar düşüşe tanık oldu.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.