a
coinnet

SEC Başkanı Açıkladı: Ethereum ETF’lerinin Başlaması Zaman Alacak

coinnet
coinnet

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’den önemli Ethereum ETF yorumu geldi. Gensler, spot Ethereum borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) ticarete başlamasının “biraz zaman alacağını” belirtti.

Kapsamlı bir açıklama sürecinin gerekliliğini vurguladı. Ek olarak Gensler, kripto borsaları tarafından yatırımcılara sağlanan uygun açıklamanın eksikliğini aktardı.

Spot Ethereum ETF’leri ‘Biraz Zaman Alacak’

SEC Başkanı Gary Gensler, hafta içi CNBC ile bir röportaj düzenledi. Kripto para birimi endüstrisindeki uyumluluk zorlukları ve spot Ethereum borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) onaylanması da dahil olmak üzere çeşitli konuları ele aldı. Gensler,

Ocak ayında, Bitcoin’de borsada işlem gören bir ürünü ve yaklaşık bir buçuk hafta önce, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda, Nasdaq’ta ve benzerlerinde ethereum’da borsada işlem gören ürünlerde listelenen benzer başvuruları onayladık. Ethereum, Chicago Ticaret Borsası [CME] vadeli işlemlerinde üç yıldan fazla bir süredir işlem görmüştü. Personel buna yakından baktı ve bu onaylandı.

Şimdi, altta yatan borsa işlem gören ürünlerin, bu konuda açıklama yapmak için hala bir süreçten geçmesi gerekiyor. Bu biraz zaman alacak ama şu anda bunun üzerinde çalışıyorlar.

Geçen ay SEC, sekiz spot Ether ETF için Form 19b-4 başvurularını onayladı. Bununla birlikte, fonların S-1 başvuruları (kayıt beyanları) da ticarete başlamadan önce onay almalıdır.

Kripto Eksikliğine Yapılan Vurgu

Röportajda Gensler, kripto sektörünün uyum eksikliği ve uygun açıklama konusundaki endişelerini de dile getirdi. “Kripto piyasalarında, size bu ifşayı vermiyorlar,” diye vurguladı. Kripto borsalarının “dolandırıcılığı ve manipülasyonu önlemek için düzenlenmesi” ve “size karşı ticaret yapmamaları” gerektiğini söyledi. Gensler uyardı:

Bu kripto borsaları, New York Menkul Kıymetler Borsası’nın yapmasına asla izin vermeyeceğimiz şeyler yapıyor. Yasalarımız müşterilerinize karşı ticaret yapmasına izin vermiyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.