a

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Kripto İçin “Değersiz” İfadesini Kullandı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz günlerde yaptığı röportajda kripto paralar hakkında sert konuştu.

Avrupa Merkez Bankası başkanı Lagarde, kripto paraların değersiz olduğunu ve bu konuda net bir şekilde eleştirilmesi gerektiğini belirtti.

“Kripto Paralar Spekülatif”

Hollanda’da bir televizyona verdiği demeç ile yeniden gündeme gelen Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, kripto paralar hakkında sert ifadeler kullandı. Lagarde, kripto varlıklarının son derece spekülatif ve çok tehlikeli yatırımlar olduğunu söyleyerek, bu varlıkların değersiz olduğunu dile getirdi.

“Başından beri kripto varlıklarının oldukça spekülatif, çok riskli varlıklar olduğunu söyledim. Benim çok alçakgönüllü değerlendirmem, bunun hiçbir şeye değmediği yönünde. Hiçbir şeye dayanmıyor, bir güvenlik çapası görevi görecek hiçbir temel varlık yok.”

Bu gelişmenin haricinde Yediler Grubunu (G7) oluşturan yedi sanayileşmiş ülkenin merkez bankalarının maliye bakanları ve başkanları, 19 ve 20 Mayıs’ta Almanya’da bir araya geldi. Tartışmanın ana konusu, sonrasında kripto varlıklarının düzenlenmesi ve kripto para piyasasını şok eden son Terra (LUNA) tartışmalarıydı.

İlgili Haber: Avrupa Merkez Bankası’ndan Kripto Para Yorumu

ECB Faiz Artırımına Hazırlanıyor

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, küresel enflasyon krizi ile ilgili de konuştu. Şimdiye dek faiz silahını kullanmayan Lagarde, ECB’nin bu noktada tansiyonu biraz düşürmek için faiz artırımına gidebileceğinin sinyallerini verdi. Lagarde para politikası konusuna da değinerek, bir kez daha ECB‘nin avro bölgesinde hızla artan enflasyonla mücadele etmek için Temmuz ayında faiz oranlarını yükseltmeye hazır olduğunu öne sürdü.

Öte yandan, Hollanda merkez bankası başkanı Klaas Knot’un az önce önerdiği daha aşırı bir alternatif olan 50 baz puanlık bir artış olasılığını küçümsemeye çalışıyor gibiydi. Lagarde, “Net tahvil alımlarını durdurma yolunu izleyeceğiz ve bundan bir süre sonra – ki bu birkaç hafta sürebilir – faiz oranlarını artıracağız” dedi.

ECB varlık alım programının üçüncü çeyreğin başlarında sona ermesi ve Temmuz ayında faiz artırımının önünü açması bekleniyor. 50 baz puanlık bir artış “Bugün burada bu noktada size söyleyebileceğim bir şey değil” diye ekledi.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.