a
coinnet

Bir DeFi Projesi Daha Hacklendi, Fiyatı Yüzde 94 Düştü

Merkezi olmayan finans modellerinde son dönemlerde hackleme olayları arttı. Geçtiğimiz günlerde Grimm Finance’ın yaşadığı durumu bu kez Visor Finance yaşadı.

coinnet
coinnet

DeFi projesi olan Visor Finance yaklaşık olarak 8,8 milyon dolarlık hackleme olayı ile karşı karşıya kaldı. Bu durum projenin piyasalarda yüzde 94 gerilmesine yol açtı. Finansa ait olan VISR, CoinMarketCap verilerine göre 1 milyon doların biraz üzerinde olan bir piyasa değeri ile 0.054998 dolar fiyattan işlem görüyordu.

Visor Finance, Düşüş Sonrasında Yeni Jeton Piyasaya Sürecek

Yaşanan hack olayı sonrasında yüzde 94 gibi tarihi bir kaybı yaşayan DeFi projesi Visor Finance token’ı VISR, yenilenmiş hali ile yeniden piyasaya sürülecek.  Ayrıca şirket, dex’ler ve cüzdanlar tarafından görünürlük ve tanınma sağlamak için yeni tokeni için birkaç kayıtta listeleme sürecini başlattı. Ek olarak, şirket, yeni token için “itfa edilemez” olmayacağından, bir düşüş yerine eski VISR’yi satın almama konusunda uyardı.

“Yapmayı seçtiğimiz şey, eski VISR belirteç simgesi sembolünü yenisiyle değiştirmek. Tüm tokenomikler aynı kalacak ve vVISR sözleşmesinde ve Tokemak’ta bahis edilenler de dahil olmak üzere yeni token ile (anlık görüntü anından itibaren) 1:1’lik bir itfa olacaktır… Hiç kimse VISR’yi olduğu gibi satın almamalıdır. Yeni jeton için paraya çevrilemez.”

Visor, kusurlu stake sözleşmesini revize edecek

Hackleme ile birlikte tarihe karışan ve yenilenmiş bir şekilde DeFi projesi olarak piyasalara dönmeye hazırlanan VISR,  stake sözleşmesi, bilgisayar korsanlarının yeniden girmelerine ve daha fazla vVISR belirteçleri basmasına izin veren sözleşmedeki dezavantajlar ile saldırının çekirdeği haline geldi ve ayrıca istismarın kapsamını daha da abartmak için sınırsız basımı kolaylaştırdı.

Bununla birlikte, Visor’un düzeltme planı, önceden kusurlu olan stake sözleşmesinde değişiklikler yapmayı içermesi ve bu sefer gerekli transfer işlevini uygulamak için kullanıcı tarafından sağlanan bir sözleşmeye dayanmamasını sağlaması oldukça önemli bir hamle gibi duruyor. Visor’un raporuna göre, sözleşmesi bunun yerine ERC20 gibi sabit bir transfer uygulamasına dayanacak.

Visor, “Aralık ve Ocak denetimleri için hem Quantstamp hem de ConsenSys Diligence ile çalışıyoruz ve bu yeni stake sözleşmesi dahil edilecek.” dedi.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.