a

Edward Snowden: “CBDC, Koyun Postlu Kurttan Başka Bir Şey Değil”

NSA’in eski analistlerinden Edward Snowden, merkez bankaları tarafından üretilen CBDC’ye karşı olduğunu açıkladı. Snowden, CBDC’ler konusunda ağır eleştirilerde bulundu.

Ünlü analist, geçtiğimiz günlerde Çin’in kripto para yasağının bir işe yaramayacağını dile getirmiş ve arkasından kripto paralarda belirgin bir yükseliş gerçekleşmişti. Şimdi de CBDC’ye karşı olduğunu açıklayan Edward Snowden, konuyu sosyal medya Twitter’da tartıştı.

Deflasyonist FED Kontrollü CBDC, Tasarrufların ‘Yok Edilmesine’ Neden Olacak

Edward Snowden kendi Twitter hesabından bir gönderiyi alıntılayarak katıldığı CBDC tartışmalarında konunun nasıl uygulanabileceğine ve argümanların ne derece etkili olabildiğine dikkat çekiyor. CBDC’lerin deflasyonist fed kontrollü cbdc, tasarrufların ‘yok edilmesine’ neden olacağını belirten Snowden, hala daha ABD’nin merkez bankası kripto parası hakkında çıkacak taslağı merak ettiğini açıkladı.

Snowden’ın daha sonra müzisyenler için Cardano tabanlı NFT platformunun Twitter adresi adasound_io’ya verdiği yanıtta, Temmuz 2021’de New York Times’ta yayınlanan Dr. Prasad tarafından yazılmış bir fikir yazısının bir alıntısını paylaştı. Alıntıda, Dr. Prasad, sözde ‘dijital dolar’ı olumlu bir gelişme olarak görüyor.

Bu alıntıda Dr. Prasad’ın nakdin yerini bu yeni dijital dolar alması halinde olabilecekler yazıyor. Buna göre, FED, dijital para çıkartırsa bakiyeleri kademeli olarak küçültmek için eksi faiz uygulamasına geçebilir. Böylece tüketicilerin harcama yapması ve şirketlerin yatırım yapması için bir teşvik yaratılmış olur.

CBDC ve Dijital Dolar Koyun Postlu Kurtlar

Edward Snowden, geçtiğimiz günlerde adasount_io’da yayınlanan bir başka gönderiye de yanıt verdi. Başlangıçta, CBDC’leri, aralarındaki yapısal farklılıklar nedeniyle bir “dijital dolar” olarak görmediğini açıkça belirtti.

Buna rağmen Snowden, varsayımsal olarak beslenen kontrollü CBDC ile ‘dijital dolar’ın aynı olduğunu, ikincisinin koyun kılığına girmiş bir kurt gibi olduğunu düşünüyor. Tweet’te CBDC’lerin kişisel bir tanımını sağlamaya devam ediyor. Dr.Prasad’a atfedilen alıntıda açıklanan bu CBDC’lerin deflasyonist arzı ışığında, Snowden CBDC’lere, eğer yapmazlarsa ülkedeki her ücretli işçinin tasarruflarını gelişigüzel bir şekilde yok etmek için “yararlı bir politika aracı” olarak atıfta bulunuyor.

CBDC’ler konusunda kesin bir adım atmak isteyen ABD hükümeti önümüzdeki günlerde bu alan ile alakalı çalışmalarına başlamayı hedefliyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.