a
coinnet

Ethereum (ETH) Bugün Ani Çıkış Yaptı! İşte Nedeni

coinnet
coinnet

Ethereum (ETH) fiyatı potansiyel bir spot Ethereum ETF’si üzerindeki heyecan ve 2.000 $ seviyesinin üzerinde tutulan fiyatın tüccarları motive etmesiyle bugün yükseldi.

Ethereum piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimine artan kurumsal ilgi nedeniyle bir fiyat kırılmasına tanık oluyor. Artan yükseliş eğilimi ETH fiyatını %2 artırarak gün içi en yüksek seviyesi olan 2.118 $’a çıkardı ve Ethereum ‘un 2.000 $’ın üzerinde işlem görmesi ETH ‘ye daha fazla ilgi gösterildiğinin bir işareti olabilir. Yenilenen yükseliş ivmesi ETH ‘nin %10,4 değer kazandığı geçen haftaki gişe rekorları kıran performansın ardından geldi.

Ethereum Fiyatı Kaynak: TradingView

Ethereum ‘un yeni keşfedilen gücünün nedenlerinden birkaçını gözden geçirelim.

Spot Ethereum (ETH) ETF Heyecanı Yayıldıkça Kurumsal İlgi Artıyor!

Kurumsal yatırımcı heyecanı 1 Kasım’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Grayscale Investment’ın Ethereum tröstünü bir ETF’ye dönüştürme başvurusunu kabul etmesiyle başladı.

Komisyonun bu hamlesi, Grayscale’in bekleyen ETF başvurularını incelemesini zorunlu kılan doğrudan bir mahkeme kararına yanıt veriyor. Şimdiye dek bir spot kripto ETF’sini onaylamadı. Fakat SEC’in ilk onay dalgası için son tarihi 17 Kasım olduğu için piyasa buhar kazandı.

Ancak dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock 9 Kasım’da bir spot Ethereum ETF’si için başvuruda bulunduğunda piyasa daha fazla yükseliş sinyali verdi. Onay ETH fiyatını 2.000 $ direncinin üzerine gönderdi ve aynı tarihte 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Pek çok kişi SEC’in ilk olarak 2024 yılının başlarında bir spot Bitcoin ETF’sini onaylayacağını tahmin ediyor. Bu gerçekleştiğinde birçok kripto analisti kısa bir süre sonra bir spot ETH ETF onayı görüyor. Onay beklentisi kurumsal sermaye girişlerinin artmasına yol açıyor.

Ağ Gelirleri ve Ücretleri Artıyor

Ethereum merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemi, ETH fiyat artışına paralel olarak 13 Kasım’da 7 gün içinde %57,6 oranında büyüyerek günlük ücretlerde bir artışa tanık oldu. ETH ücretlerindeki artışla birlikte, ETH ağ geliri son 7 günde %64 artarak 12 Kasım’da tek bir günde 6,1 milyon $’a ulaştı.

Ethereum Ağ Ücretleri ve Gelirleri. Kaynak: TokenTerminal

ETH ağının büyümesi gaz ücretlerini arttırdı ve ağı yeniden deflasyonist hale getirdi. Geçtiğimiz 30 gün boyunca Ethereum ağ emisyonları enflasyonistti, ancak ücretlerdeki ve gelirdeki artışın ardından ETH 7 günlük bir süre içinde kripto para arzı büyümesinin %-0,45 oranında daralmasıyla deflasyonist hale geldi.

Ethereum Arzı. Kaynak: Ultra Sound Money

Bitcoin Fiyat Hareketi Ethereum Fiyatını ve Duyarlılığını Yükseltiyor

Bitcoin 36.500 $’ın üzerine çıkarken Ethereum da 2.000 $’lık kilit seviyeyi kırdı. Her iki tokenın de kâr elde etmesine rağmen, işlem hacmindeki artış bu seviyelerin korunmasına yardımcı oldu. ETH fiyatının 2.000 $’ı koruma kabiliyeti göstermesi nedeniyle, bazı analistler altcoinin daha da yukarı yönlü konumlandığına inanıyor.

Bağımsız bir piyasa analisti Michaël van de Poppe’ye göre:

“2.150 doların üzerine çıkılması ayı piyasasının sonunu işaret ediyor Zira bu seviye Bitcoin ‘in 30.000 dolarlık bariyeriyle karşılaştırılabilir.”

Mevcut piyasa sağlıklı görünse de, daha fazla faiz artışı ve potansiyel ABD endüstrisi baskısı gibi makro faktörler ETH fiyatını biraz düşürebilir. Bitcoin ya da ETH ETF onayı, olumlu düzenleyici netlik ve faiz oranı artışlarının hafifletilmesi gibi faktörler fiyat artışı için katalizör olabilir. Ethereum fiyat oynaklığının devam etmesi muhtemeldir.

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.