a
coinnet

Ethereum (ETH) Platformu Infura Merkezsizleşmesi Tencent ve Microsoft’u da İçeriyor!

coinnet
coinnet

Ethereum (ETH) geliştiricisi ConsenSys’in Infura’sı o kadar baskın ki tek bir arıza noktası olarak görülüyor. Şimdi ise kesintilere karşı korunmaya yardımcı olmak için federe bir ortaklar grubuyla “merkezi olmayan bir altyapı ağı” oluşturuyor.

ConsenSys’in kripto altyapı firması Infura geliştiricilerin uygulamaları blok zincirlerine bağlamaları için en popüler çözümlerden biridir. Platform Ethereum (ETH) ve diğer çeşitli blok zincirlerindeki en büyük uygulamaların çoğuna güç vererek blok zinciri dünyasının temel direği haline geldi. Ancak aynı zamanda bir eleştiri nesnesi haline geldi.

Infura yıllarca fazla “merkezi” olduğu gerekçesiyle eleştirilere maruz kaldı ve hakimiyeti daha geniş kripto ekosistemi için tek bir başarısızlık noktası olarak görüldü. Infura’yı kullanmak tarihsel olarak kişinin blok zinciri uygulamasını doğrudan Infura’nın kendi sunucularına takması anlamına geliyordu. Yani çalışma süresi ve veri doğruluğu için Infura’ya güvenmek. Bu durum zaman zaman aksiliklere ve tartışmalara yol açtı; örneğin Infura’nın çevrimdışı kalması ya da hükümet yaptırımlarına uymak için verileri sansürlemeyi tercih etmesi gibi.

Infura bir yıldan uzun bir süre önce hizmetin temel unsurlarını nihayet “merkezsizleştirme” planlarını açıkladığında, bu eleştirileri ele almaya niyetli görünüyordu.

Ethereum Infura baş ürün yöneticisi Thomas Hay, CoinDesk’e verdiği demeçte, “Web3’te merkezsizleşmenin temel bir değer olduğuna dair bir ethos var” dedi. “Kullanım kolaylığı ve çalışmaya başlama becerisi açısından merkezi bir hizmetin avantajları olduğunu biliyoruz, ancak merkezi olmayan bir hizmet olma yönünde ilerlemek gerçekten ilginç şeylerin yapılmasına olanak tanıyor.”

Infura, Çarşamba günü merkezsizleşme yolunda ilk somut adımını atıyor. Infura, yeni “Merkezi Olmayan Altyapı Ağı” ya da DIN ile Microsoft, Tencent ve çeşitli kripto firmalarına katılarak bir basın açıklamasında “geliştiricilerin Ethereum (ETH) ve diğer üst düzey blok zincirlerine bağlanmaları için güçlü bir yeni yol” olarak tanımladı.

Ethereum (ETH): Yük Devretme Anahtarı

Infura’nın nasıl çalıştığına dair genel hatlar, en azından henüz yeni programı kapsamında değişmiyor. Ayrıca Infura ‘nın özenle seçilmiş altyapı ortakları ağını “merkezi olmayan” olarak adlandırması biraz zor görünebilir.

Bununla birlikte DIN’den gelen ilk yeni Ethereum Infura özelliği, platformun şu anda güvenilirlik konusunda karşılaştığı en büyük zorluklardan birini ele almasına yardımcı olma yolunda uzun bir yol kat edebilir. Yeni özellik Infura kullanıcılarının ağ kesintilerine karşı koruma sağlamak için isteğe bağlı olarak açabilecekleri bir yük devretme anahtarı.

Hay; “Son kullanıcı için hizmetin zarar gördüğü koşullar yaşıyorsak, yük devretme için yönlendirme yapıyoruz,” diye açıkladı. Infura’nın kendi blok zinciri düğümlerinin çevrimdışı olması durumunda talepler daha sonra bir dizi yük ve kalite güvence testinden geçirilmiş bir ortağa geçebilir.

Ethereum (ETH) ve Polygon’a yayılarak başlayacak olan yük devretme, Infura’nın geliştiricilere daha fazla çalışma süresi garanti etmesine yardımcı olabilir. Bu tek özellik – ve Consensys’in “federe” ortaklar ağı – veri bütünlüğü ve sansürle ilgili daha geniş endişeleri gidermek için fazla bir şey yapmıyor, ancak Infura’nın “aşamalı ademi merkeziyetçilik” yol haritasında sadece bir ilk adım.

“Bu ilerici bir hareket,” diye açıklıyor Hay. “Her şeye atlayıp ‘Açılacağız ve tüm bu farklı özelliklere sahip olacağız’ demek yerine, gerçekten herkesin ihtiyacı olan bir özellikle başlayalım.”

Telegram kanalımızı takip ederek haberlerimizden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter hesabımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Günün başka bir önemli haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Coin-net.com’da ifade edilen görüşler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar, Bitcoin, kripto para birimi veya dijital varlıklara herhangi bir yüksek riskli yatırım yapmadan önce gerekli özeni göstermelidir. Transferlerinizin ve alım satımlarınızın kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu lütfen unutmayın. Coin-net, herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını tavsiye etmez, Coin-net bir yatırım danışmanı değildir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.