a
coinnet

Ethereum Layer 2 Artışı, Dencun Güncellemesiyle Yüzde Bin Arttı

coinnet
coinnet

Brezilya dijital bankası Inter tarafından bir rapor hazırlandı. Ethereum son Dencun güncellemesinde tanıtılan “Blobs”, Layer 2 (L2) blok zincirlerinin ağ ölçeklenebilirliğini 11 kattan fazla artırmasını sağladı. Bloblar, Arbitrum, Optimism ve Base gibi L2 zincirlerinden veri almaya adanmış Ethereum blokları içindeki alanlardır.

Raporda, Dencun’dan bu yana 300 ila 400 TPS’ye ulaşan Base’in saniye başına işlem (TPS) sayısında önemli bir büyümeden bahsediyor. Ortalama olarak, L2 ağları 13 Mart’tan bu yana ortalama 156.12 TPS kaydetti. Bu, aynı dönemde Ethereum’un 14.35 ortalama TPS’sinden 11 kat daha fazla.

Bununla birlikte, Base, Dencun’dan bu yana ticaret faaliyetinde önemli bir büyüme kaydeden tek Ethereum Layer 2 zinciriydi. Haftalık ticaret hacmindeki hakimiyeti %1.47’den %6.45’e yükseldi.

Dencun güncellemesi, ikinci katman çözümlerin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış benzersiz bir ücret mekanizması ile blok alanı için etkili bir şekilde bir “sübvansiyon politikası” görevi görür. Bu stratejik hareket, bu ağların daha düşük maliyetlerle daha fazla sayıda işlemi işlemesini sağladı, böylece ölçeklenebilirliklerini artırdı, işlem giderlerini azalttı ve yeni kullanıcılar çekti.

Dencun güncellemesi Ethereum Layer 2 için ileriye doğru bir sıçrama olsa da, Inter analistleri tarafından vurgulandığı gibi tam ekonomik etkisi görülmeye devam ediyor. Gelecekteki güncellemeler, ağın verimliliğini ve güvenliğini daha da iyileştirmeyi amaçlayan hazırlık aşamasında.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.