a
coinnet

SON DAKİKA: Hindistan Hükümeti Radikal Kararla Kripto Para Birimlerini Yasaklamaya Hazırlanıyor!

Kripto para piyasalarıyla zaten arası pek de iyi olmayan Hindistan hükümeti, planlanan bir yasa tasarısına göre, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto varlıkların da yer aldığı kripto para birimlerini yasaklama kararı alacak gibi görünüyor. Hükümet, kripto paraların piyasadki dengesizliği nedeniyle büyük bir risk olarak gördüğü kripto paraların, vatandaşlarına zarar vermemesi için bu kararı almayı planlıyor.

Söz konusu tasarı, kripto teknolojisini tanıtmak için “belirli istisnalara” izin verecek:

Hindistan Merkez Bankası tarafından çıkarılacak resmi dijital para biriminin (CBDC) oluşturulması için kolaylaştırıcı bir çerçeve oluşturmak temel hedef. Tasarı ayrıca Hindistan’daki tüm özel kripto para birimlerini yasaklamayı amaçlıyor ancak kripto para biriminin altında yatan teknolojiyi ve kullanımlarını teşvik etmek için belirli istisnalara da verecek.”

Getirilecek olan yasak, Hindistan Merkez Bankası tarafıncan çıkartılacak olan dijital para biriminin (CBDC) de habercisi gibi görünüyor. Basında yer alan iddialara göre bu CBDC’nin piyasalara 2022 yılı itibariyle sürülmesi bekleniyor.

Basın, Hindistan’dan gelen bu haber sonrası büyük bir ‘şok’ yaşamış gibi görünmüyor çünkü Hindistan hükümetinin ‘kripto varlıklara’ ilişkin tavrı hali hazırda bilinen bir şeydi. Öte yandan kripto para piyasaları, bu habere henüz çok net bir tepki vermiş gibi de görünmüyor.

U.Today tarafından bildirilen bir habere göre, bir hükümet kaynağı geçen hafta Reuters’e hükümetin onayı olmayan tüm kripto para birimlerini yasaklayacağını belirtmişti.

İlgili yasak sonrasında, Hindistan hükümeti tarafından onaylanmayan hiçbir kripto varlık takas edilemez, satılamaz, saklanamaz aksi takdirde kanunen suç olarak kabul edilir.

Ancak bu Kasım ayının başlarında, Economic Times, kripto paraların yalnızca Hindistan’da bir ödeme aracı olarak yasaklanacağını bildirdi. Bilindiği üzere benzeri bir hamle daha önce ülkemizden de gelmişti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.