a

İngiltere Merkez Bankası, “Kripto İngiltere için ‘Sınırlı Risk’ Oluşturuyor” Dedi

Kripto paralara karşı mesafeli duruşunu koruyan İngiltere Merkez Bankası, bu konu ile ilgili yeni açıklama yaptı.

Kripto paraların ekonomi içerisinde büyümesine karşılık sınırlı bir risk oluşturduğuna dikkat çeken İngiltere Merkez Bankası, konunun mutlaka düzenleyiciler tarafından ele alınması gerektiğini belirtti.

Kripto Paralar Küresel Düzlemde Düzenlenmeli

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Mali Politika Komitesi (FPC), kripto paraların mutlaka geleneksel ekonomiler içerisinde düzenlenmesi gerektiğini işaret etti.  Banka, “Kripto varlık piyasaları hızla büyümeye devam ediyor, ancak şu anda İngiltere finansal istikrarı için sınırlı risk oluşturuyor” dedi ve ekledi: “Gelecekte oluşturabilecekleri riskleri ele almak için hem yerel hem de küresel düzeyde düzenlemelerin yeterince hızlı bir şekilde geliştirilmesi gerekiyor”

Merkez bankası, Birleşik Krallık içerisindeki finansal sistemi yakından ilgilendirecek kripto işlemlere de dikkat edeceğini yineledi. Kripto meraklıları sektöre dair iyimser bir bakış açısı gibi görünen şeyi kutlayabilirken, FPC kripto yorumunu bir uyarı ile kapatmayı garantiledi. FPC, “FPC, finansal kurumların bu varlıkların herhangi bir şekilde benimsenmesi konusunda temkinli ve ihtiyatlı bir yaklaşım benimsemesi gerektiğini düşünüyor” dedi.

Yapılan yorumların Mali Davranış Otoritesi (FCA) tarafından yapılan sert açıklamalar sonrasına rastlaması da dikkatleri çekti.

FCA Ve Bank Of England Kriptoda Beş Endişeyi Sıraladı

Bu yılın Ocak ayında FCA, kripto para birimleri hakkında tamamen makul beş endişeyi listeledi. Tüketicilerin korunması konusunun önemli bir yer tuttuğu endişe listesinde fiyat değişkenliği, ürün karmaşıklığı, ücretler ve ücretler ve yanıltıcı pazarlama materyalleri yer aldı. Düzenleyici, “Tüketiciler bu tür ürünlere yatırım yaparsa, tüm paralarını kaybetmeye hazır olmalılar” diye ekledi.

FCA’nın endişelerini anlamak kolaydır, özellikle düzenleyicinin Nisan 2020 ile Mart 2021 arasında kripto para birimleriyle ilgili dolandırıcılık soruşturmalarında %222’lik bir artış gördüğü göz önüne alındığında. FCA ayrıca, günlük işlem hacmine göre kripto endüstrisinin en büyük borsalarından biri olan Binance ile halka açık bir tartışma yaşadı.

Haziran ayında, bir FCA sözcüsü düzenleyicinin Binance’in bariz bir karargah eksikliği ile “büyük bir sorunu” olduğunu söyledi. Aylar sonra, FCA, Binance’in Birleşik Krallık tarafından satın alınan kuruluşu Binance Markets Limited’in, firmanın düzenleyiciye temel bilgileri sağlamadığı iddia edildikten sonra düzenlenemeyeceğini iddia ederek ikiye katlandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.